Anasayfa » Genel » Elektrikli otomobil piyasasına TOGG etkisi! Satışlar yüzde 172 arttı

Elektrikli otomobil piyasasına TOGG etkisi! Satışlar yüzde 172 arttı

Elektrikli arabalara alaka dünya genelinde çoğalmaya devam ediyor. 

Elektrikli otomobil piyasasına TOGG etkisi! Satışlar yüzde 172 arttı

Yayımlanan bir rapora göre jeopolitik gerginliklere ve yüksek enerji maliyetlerine karşın, pilli elektrikli vasıta satışları dünya çapında senelik bazda yüzde 70 arkasıydı. Türkiye’de ise bu çoğalış dünya genelindeki çoğalıştan daha yüksek bir oranda asıllaşarak yüzde 172 oldu. 

İstanbul Motorlu Vasıta Satıcıları Derneği İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel piyadaki son gidişatı milliyet.com’a anlatırken şu ifadeleri kullandı:

Ülkemizde elektrikli arabaya olan yönelimin dünya geneline göre daha fazla olmasının nedenlerinin en ehemmiyetlilerinden biri yerli arabamız TOGG ’un dikkatleri bu alana sürüklemesi.

Avrupa ülkeleri ile kıyas edildiğinde özellikle şarj noktası anlamında henüz olmamız gereken noktada değiliz. Öteki yandan elektrikli araba rakamı da Avrupa ülkelerine göre daha düşük rakamda bulunuyor.

Dolayısı ile bu noktada problemler yaşamıyoruz. Gelecekte yeni elektrikli taşıtların trafikte olacağı ve 20 bin TOGG ’un bu sene içerisinde sahiplerine teslim edileceği düşünülürse, özellikle şarj noktasında ehemmiyetli ilerlemelere lüzum dinlenecektir.

Şarj ağının yaygınlaştırılması noktasında çalışmalar devam etmektedir.

Yerli araba TOGG ’un piyasaya girmesinin ardından elektrikli vasıta satışlarında bir çoğalış olur mu?

Seri imal sürecinde talepte aksaklıklar yaşanmadığı taktirde, TOGG sunduğu yüksek teknoloji ve maliyet avantajı ile en çok satılan arabalar arasında olacaktır. Yalnızca TOGG elektrikli vasıta satış adetlerini ehemmiyetli miktarda değiştirebilir.

Öteki markalar da rekabet edebilmek ismine satış maliyetlerini TOGG ’a göre mi tanımlar?

Maliyet noktasında yerli imal olması her daim ciddi bir avantaj sağlayacak. Piyasa balanslarını değiştirebilecek teşebbüsler Çin markaları. Geçtiğimiz günlerde Çin menşeli markalara yüzde 50 ek vergi yaşama geçirildi.

Aynı karar yüksek olasılık Avrupa ülkelerinde de alınacaktır. Özellikle Avrupa markalarının maliyetlerini TOGG kadar düşük yakalayabileceğini düşünmüyoruz. Bu noktada Çin markaları daha rekabetçi konumdalar. Ancak yerli olması ve teknolojisi nedeniyle TOGG satış adetlerinde bir adım daha önde olacaktır.”

 
İçeriği Oyla

Yorum yapın