Anasayfa » Genel » Engelli Maaşı Haciz Edilebilir Mi? (Doğru Cevap)

Engelli Maaşı Haciz Edilebilir Mi? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde manili ücreti haciz edilebilir mi? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize manili ücreti haciz edilebilir mi? Sualinin yanıtını vermiş olacağız. Bununla beraber manili aylığı haciz edilebilir mi, manili ücreti haczedebilir mi, manili ücretine haciz konulabilir mi suallerine de yanıt vereceğiz.

Son senelerde Türkiye ’nin ekonomisinin giderek makûslaşması neticesinde insanlar değişik değişik muhtelif borçlara bulaşıyor ve eninde sonunda icra, duruşma derken başlarına meseleler çıkıyor. Manili ücreti alan bireylerde bu mevzu da hayli bir araştırma yapmakta ve manili ücretine haciz konulabilir mi? Sualini incelemektedir. Bu içeriğimiz manili ücreti haciz edilebilir mi? Sualine yanıt verecektir.

manili ücreti haczedilebilir mi

Manili Ücreti Haciz Edilebilir Mi?

Manili ücreti dahil 2023 rakamlı kanun uyarınca bağlanmış olan aylıkların hiç birisi bireyin kendi rızası olmadığı vakitçe haciz edilemez. Ya Da bir başkasına manili ücreti devir edilemez, temlik edilemez vaziyettedir. 2023 rakamlı kanun kapsamınca manili aylığı manilinin muvafakati olsa bile haciz edilemez vaziyettedir.

Manili ücreti haciz edilmiş vaziyetteyse veya blokeli vaziyetteyse icra dominantlığına müracaat yaparak haciz edilemez şikayetinde bulunmanız gerekiyor. Bu şikayeti bulunduğunuz taktirde manili ücretinize konulan icra ve haciz operasyonu kalkmış olacaktır.

Haciz Kesintisi Ne Kadar?

Manili ücretiniz haciz edilemez gidişattayken ücretinize haciz operasyonu uygulanmışsa ücretinize yapılabilecek olan en büyük kesinti ücretinizin 4/1 oranı kadardır. Manili ücretinizde haciz ve icra operasyonu bulunuyorsa şikayette bulunarak haciz harekâtını kesinlikle kaldırınız.

Manili Ferde Haciz Yapılabilir Mi?

Manilinin üzerinde manili ücreti haricinde arsa, mal, tapu veya öteki cinsli gayrimenkuller bulunuyorsa haciz operasyonu yapılabilir. Manili bir ferdin yalnızca ücretinize haciz mevzulamaz. Borçları dolayısıyla manili ferdin haciz operasyonu yapılamaması vaziyeti mani olmamaktadır. Başka Bir Deyişle bankalara borcunuz varsa ve üzerinizde vasıta, arsa veya gayrimenkul bulunuyorsa banka sizden geciktirdiğiniz günlerin faiziyle beraber ana parayı temin edebilmek için icra operasyonu başlatacaktır.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın