Anasayfa » Genel » Erdal İnönü Kim? İsmet İnönü’nün neyi oluyor? Erdal İnönü neden öldü?

Erdal İnönü Kim? İsmet İnönü’nün neyi oluyor? Erdal İnönü neden öldü?

DAHA ÖNCEKİ Başbakan Takviyecilerinden ve SHP Genel Başkanı Prof. Dr. Erdal İnönü, ölümünün 15. senesinde mezarı başında anıldı. İnönü için Zincirlikuyu Mezarlığı’nda kabri başında merasim tertip edildi. Merasime Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, Şişli Belediye Başkanı Muammer Besbelli, yakınları ve beğenenleri katıldı.

Merasimde konuşan eşi Sevinç İnönü, “15 sene oldu, su gibi akıp gidiyor, dün gibi anımsıyorum. İnsan, acısını, yokluğunu gitgide daha çok seziyor. Bize çok Doğru şeyler öğretti. Bunun için onu sevgi ve şükranla yad ediyoruz. Şimdi, niye birtakım şeyleri, tavırları yaptığı daha çok anlaşılıyor. Çok huzurlu bir insandı, çevresindeki herkese de huzur ve itidal geçirirdi” dedi. Duaların okunduğu merasim, İnönü’nün kabrine çiçek vazgeçilmesiyle sona erdi.

Erdal İnönü Kim? İsmet İnönü'nün neyi oluyor? Erdal İnönü neden öldü?

ERDAL İNÖNÜ KİMDİR? İSMET İNÖNÜ’NÜN NEYİ OLUYOR?

Erdal İnönü 1926-2007, Türk bilim insanı ve politikacı. 16 Mayıs ve 25 Haziran 1993 tarihleri arasında takribî 1.5 ay vakitle başbakanlık vazifesine vekalet etmiştir. Ayrıca 1991–1993 seneleri arasında Başbakan destekçiliği misyonunu üstlenmiştir. 1986–1993 seneleri arasında Sosyal Demokrasi Partisi SODEP genel başkanlığı misyonunu sürdürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti ’nin ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü ’nün oğludur.

İnönü 1983 senesinde 12 Eylül Darbesi ’nin ardından politik faaliyetler özgür vazgeçilince tam öğretim ve idareyicilik vazifelerinden ayrılmıştır ve aynı sene Haziran ayında SODEP ’i kurucu azaları arasında yer almıştır ve ilk genel başkanı olmuştur. Kurucu azalığının Güvenlik Konseyi ’nce veto edilmesine rağmen, Aralık 1983 ’te yine SODEP genel başkanlığına seçilmiştir. 1984 Türkiye yerel tercihleri ’nde partisi %23.4 rey alarak 2. sırada yer almıştır. 1985 senesinde SODEP Milletçi Parti ile Sosyaldemokrat Milletçi Parti SHP ismi altında birleşmesinin ardından 1986 senesinde partinin genel başkanı olmuştur. Partisi 1986 Türkiye milletvekili ara tercihleri ’nde %22.6 rey alarak 3. sıraya düşmüştür ve İnönü İzmir milletvekili olarak meclise girmiştir. 1991 Türkiye genel tercihleri ’nin ardından SHP Süleyman Demirel ’in genel başkanlığını yaptığı Doğru Yol Partisi DYP ile bir ortak yönetim hükümeti kurmuştur ve İnönü Başbakan takviyecisi olmuştur. 1993 Türkiye cumhurbaşkanlığı tercihi ’nde Demirel Cumhurbaşkanı seçilince Başbakanlık vazifesine başlamıştır. Tansu Çiller DYP ’nin genel başkanı seçilince ve hükümet kurunca İnönü, başbakan destekçiliği misyonunu üstlenmiştir. 1995 senesinde etkin politikadan ayrılana kadar Dışişleri Bakanlığı misyonunu sürdürmüştür.

Erdal İnönü Kim? İsmet İnönü'nün neyi oluyor? Erdal İnönü neden öldü? - Resim : 2

ERDAL İNÖNÜ NEDEN CAN VERDİ?

Erdal İnönü 2007 senesinde kan kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir. 

 

 

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın