Anasayfa » Genel » Erişah Arıcan Kim? Kaç Yaşında, Nereli?

Erişah Arıcan Kim? Kaç Yaşında, Nereli?

Bir yarıyıl Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan imzası ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim İşletmeyi İdare Heyeti Başkan Vekilliği ’ne getirilen Erişah Arıcan, son günlerin en çok konuşulan adlarından biri oldu.

Erişah Arıcan Kim?

1988 senesinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat-Maliye Kürsüsünde akademik yaşama ilk adımını atan Prof. Dr. Erişah Arıcan, M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne 1990 yılında geçiş yaptı. 1991 senesinde “Merkez Bankası ve Parasal Büyüklüklerin Teftişi” mevzulu hekime tezi ile hekim unvanını alma zaferi gösteren Arıcan, 1999 senesinde İktisat Siyaseti Bilim Dalında Doçent, 2005 senesinde M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Akademiyi Bankacılık Bölümşanda Profesör unvanını almaya hak kazandı.

1998-2006 seneleri arasında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Takviyeciliği ve İdare Heyeti Aboneliği yapan Arıcan, 2006-2015 seneleri arasında ise M. Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Akademiyi Müdürlüğü misyonunu yapmıştır. 2015 Ağustos ayında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü vazifesine atanmıştır.

Erişah Arıcan Kim

Prof. Dr. Arıcan, 2002 senesinden günümüze M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Akademiyi, Bankacılık Bölüm Başkanı ve İdare Heyeti aboneliğiyle birlikte 2015 Eylül ayından itibaren M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve İdare Kuruluğu aboneliği misyonunu sürdürmektedir. Prof. Dr. Arıcan ’ın, Türkiye Ekonomisi, Ekonomik Sistemler, Para- Banka, Merkez Bankacılığı ve Uygulamaları, Finansal Piyasalar ve Müesseseler üzerine bir çok akademik çalışmaları ve kitapları bulunmaktadır.

1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul İdare Heyeti Azalığına seçilen Prof. Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 tarihinde de Türkiye Varlık Fonu İdare Heyeti Azalığına atanmıştır. 27 Eylül 2018 tarihinde yapılan Sıradan Genel Heyet Buluşmasında İdare Heyeti Başkanı olarak seçilmiştir.

Evli ve iki çocuk annesi olan Arıcan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın imzasıyla, 30.01.2023 tarihinde Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim İşletmeyi İdare Heyeti Başkan Vekilliğine getirildi.

5/5 - (3 Oy)

Yorum yapın