Anasayfa » İlaç Rehberi » Etoposid Ebewe

Etoposid Ebewe

EtoposideTeva nedir ne için kullanılır, EtoposideTeva nasıl kullanılır, EtoposideTeva ’in saklanması, EtoposideTeva ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, EtoposideTeva’in mümkün yan etkiler nelerdir.

Flakon

Etoposid

Ambalaj:

 100 mg/5 mL x 1 flakon.

Endikasyon:

 E vitamini gereksiniminin çoğaldığı ve özellikle poliansatüre yağ asitlerinin sihirk miktardagşanda 20 g’den fazla alındığı gidişatlar. Malabsorbsiyon belirtiyi vaziyetlerinde öteki yağda eriyen vitaminlere ek olarak. E vitamini konsantrasyonlarının düşük olduğu beta talasemi, orak hücreli kansızlık, herediter sferositoz,glukoz 6-fosfat dehidrogenaz yetmezliği gibi konjenital hematolojik durumlarda.Claudication intermittent ve nöromüsküler hastalıklarda. abetalipoproteinemi.

Kontrendikasyon:

 E vitaminin fazla duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Östrojen veya oral kontraseptif kullanan kadınlarda tromboz riski çoğalabileceği nden dikkatli olunmalıdır. Antikoagülan Rehabilitasyonu gören hastalara E vitamini rehabilitasyonu uygulanırken dikkatli olunmalıdır. E vitamininin gebelikteki güvenirliği hakkında bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple gebelikte özellikle şehirk üç aylık yarıyılda kullanılmamalıdır. Emzirme sırasında kullanılması önerilir.

Yan Etkileri:

 Fazla dozlarda diyare ve karın sızısı oluşabilir, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Yüksek dozE vitamini, A ve K vitamininin emilimini eksiltir ve K vitamininin etkisini inhibe eder.

Doz Teklifi:

 Profilaktik kullanım ve genel gereksinmeler 100-300 mg 1-2 draje, rehabilitasyon emeli ile malabsorbsiyon belirtisinde 100-300 mg 1-2 draje, konjenital hematolojik bozukluklarda 300-600 mg 2-3 draje, lipoprotein bozukluklarında 300-600 mg 2-3 draje, Claudication intermittent ve nöromusküler hastalıklarda 300-600 mg 2-3 draje, abetalipoproteinemi 600 mg.

İçeriği Oyla

Yorum yapın