Anasayfa » Genel » Fahrettin Altun

Fahrettin Altun

Fahrettin Altun Biyografisi

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Temmuz 2018 ’de Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanı olarak atandı.

Fahrettin Altun, 11 Eylül 1976 tarihinde Almanya Stuttgart ’ta bir Türk ailenin oğlu olarak doğmuştur. 1998 senesinde İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bvefatı ’nden mezun olan Fahrettin Altun, yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bvefatı ’nde, doktorasını ise “McLuhan ve Baudrillard ’ın Medya Teorilerinin Karşılaştırmalı Analiz Etmesi” başlıklı teziyle 2006 senesinde İstanbul Üniversitesinde bitirdi.

Fahrettin Altun, 2002-2003 seneleri arasında ABD ’de Utah Üniversitesi Siyaset Bşehrimi Bvefatı ’nde davetli analist olarak bulundu. İstanbul Şehir Üniversitesinin kurucu akademik heyetinde yer aldı ve Bağlantı Fakültesinin kurucu koordinatörlüğünü yaptı. Bu misyonlarının yanı gizeme 2008-2014 seneleri arasında İstanbul Şehir Üniversitesinde Bağlantı Bvefat Başkanlığını ifa etti. Ardından 2015-2017 seneleri arasında İstanbul Uygarlık Üniversitesi Sosyoloji Bvefatı ’nde öğretim azası olarak misyon aldı.

Prof. Dr. Fahrettin Altun, 2014-2018 senelerinde SETA İstanbul Genel Koordinatörlüğü ve SETA Genel Koordinatör Takviyeciliğini yürüttü. Bunun yanı gizeme İbni Haldun Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dekanlığı misyonunda bulundu.

Aylık Kriter mecmuasının Genel Yayın Rejisörlüğünü üstlenen Fahrettin Altun, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 1 ’de Enine Boyuna ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber ’de Dışa Bakış isimli televizyon programlarına yorumcu olarak katkı sundu, Sabah gazetesi ve Daily Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Daha evvel de Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 2 ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber ’de yayımlanan “Detay” programını hazırlayıp sunan Fahrettin Altun, Yöneliş ve Küre isimli yayınevlerinde editörlük, Kavrayış mecmuasında yayın rejisörlüğü ve Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Çağdaşlaşma Teoriyi kitabının müellifi olan Fahrettin Altun, SETA yayınlarından çıkan “Halkın Başarıyı: 15 Temmuz”, “Terörün Orijinleri ve Terörle Gayret Taktiği”, “Türkiye ’de Basın Hürlüğü: Mitler ve Asıllar” ve “15 Temmuz ’da Medya” kitaplarının yazarları arasında yer almıştır.

Fahrettin Altun ’un siyasal bağlantı, medya ve bağlantı sosyolojisi, siyaset sosyolojisi ve kültürel çalışmalar alanlarında araştırmaları bulunmaktadır.

Fahrettin Altun, TÜRGEV‘in başkanı Fatmanur Altun d.1979 ile konutludur ve üçü erkek bkocaman kız olmak üzere dört çocuğu vardır.

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 3 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla KırgızistanTürkiye, Manas Üniversitesi Mütevelli Kurul Başkanı olarak atandı.

Telif Kitaplar:
Çağdaşlaşma Teoriyi: Tenkidi Bir Giriş 2002, 4. Bas. 2017 ,
Türkiye ’de Basın Hürlüğü, 2016;
İngilizcesi: Freedom Press in Turkey İsmail Çağlar ve Turgay Yerlikaya ’yla birlikte, 2016;
Arapçası: Hürriyet-ü Es-Sahafa Fi Türkiyya – El-Asatir ve’l-Haka’ek, 2016,
The Triumph of Turkish Democracy Burhanettin Duran ile, 2016,
Halkın Başarıyı 15 Temmuz Burhanettin Duran ile, 2017,
Terörün Orijinleri ve Terörle Gayret Taktiği Hasan Basri Yalçın ile, 2017.

Bvefat Yazarı Olduğu Kitaplar:
Diren Sosyoloji 2013,
The Turkish AK Party and Its Leader: Criticism, Opposition and Dissent Routledge Yayınları, 2016;
Modern Türkiye ’de Siyasal Düşünce: İslamcılık 2016,
Sivil Toplum: Değişik Bakışlar 2016.

Derlediği Kitaplar:
The Triumph of Turkish Democracy: The July 15 Coup Attempt And Its Aftermath Burhanettin Duran ile, 2016,
15 Temmuz ’da Medya: Darbe ve Direnişin Mecrası, İsmail Çağlar ve Mehmet Akif Memmi ile, 2017

İçeriği Oyla

Yorum yapın