Anasayfa » Genel » Fahrettin Koca

Fahrettin Koca

Fahrettin Koca Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı.

Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın’ TESA Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, vakıf aracılığı ile 1997 senesinde Medipol Sağlık Kurumu ve Medipol Üniversitesi‘ni kurdu. Fahrettin Koca, 1997 senesinden beri bu vazifede bulunuyordu.

Fahrettin Koca, 1965 senesinde Konya‘da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Konya’da okuduktan sonra liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okuyup mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 senesinde pratisyen hekim olarak mezun oldu. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda 1995 senesinde bitirerek Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Fahrettin Koca, muhtelif sağlık müesseselerinde hekimlik ve medikal direktörlük vazifelerinde bulundu. Kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sağlık müesseselerinde Türkiye’nin sağlıkta mutasyon siyasetleri güzergahında ehemmiyetli atılımlar reelleştirdi.

Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma TESA Vakfı tarafından 2009 senesinde kurulan İstanbul Medipol Üniversitesinin Müteveürüten Fahrettin Koca’nın, Türk Pediatri Müesseseyi, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası İTO Sağlık İş Komisyonu, Özel Sağlık Kurumular Sağlık Kuruluşları Derneği OHSAD azalıkları bulunuyor.

Fahrettin Koca, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi DEİK Eğitim Komisyonu İş Konseyi Başkan Destekçiliğini, Vakıf Üniversite Sağlık Kurumuları Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komisyonu Başkanlığını yürütüyor.

Fahrettin Koca, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin de hekimi olarak da biliniyor.

İngilizce bilen Fahrettin Koca, evli ve dört çocuk babasıdır.

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın