Anasayfa » Genel » Fahri Kasırga

Fahri Kasırga

Fahri Fırtına Biyografisi

11 Eylül 2014 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteridir.

Fahri Fırtına, 20 Ocak 1953 tarihinde Rize Çayeli’nde doğmuştur. İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra 1977 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1978 senesinde Riza başladı. 1979 senesinde Hopa Cumhuriyet Savcılığı yaptı. 1979 Aralık ayında askerlik misyonunu ifa etmek üzere misyonundan böldü.

1979 Aralık ayında askerlik misyonunu yapmak üzere askere gitti. Askerlik dönüşü 1981 senesinde Erzurum-Olur Cumhuriyet savcı dayanakçısı olarak tekerrür misyona başladı. Ardından sırayla TrabzonÇaykara, SakaryaKarasu Cumhuriyet Savcılığı ve OrduFatsa, Diyarbakır ve uzun seneler Kocaeli Cumhuriyet başsavcılığı yaptı.

26 Kasım 2001 tarihinde başladığı Ankara Cumhuriyet Başsavcısı iken, 3 Ekim 2003 tarihinde AKP Hükümeti yarıyılında Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı’na getirildi. HYSK Azası olarak misyon yaptı.

Anayasa’nın 114’üncü maddesi gereğince 2el tercihleri evveli istifa eden Cemil Çiçek ’in yerine 7 Mayıs 2007 ile 29 ağustos 2007 tarihleri arasında “tarafsız Adalet Bakanı” olarak misyon yaptı. Tercihler sonrası Bakanlık misyonunu yeni Bakan Mehmet Ali Şahin ’e bıraktı. Ardından tekerrür müsteşarlık makamına dönen Fahri Fırtına, 2008 senesinde kadar bu misyonunu sürdürdü. 2008 senesinde Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri unvanıyla Başbakanlık Başdanışmanı oldu.

Fahri Fırtına, Aynur Fırtına ile evli ve Mehmet Serdar Fırtına, Talip Serkan Fırtına isimlerinde 2 oğlu vardır. Aynı zamanda Türk Telekom İdare Heyeti abonesidir.

Fahri Fırtına, 20 Ocak 2014 tarihinde Efkan Ala‘nın İçişleri Bakanı olmasıyla boşalan Başbakanlık Müsteşarlığı’na atandı.

Fahri Fırtına’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı vazifesinde olduğu yarıyılda, Recep Tayyip Erdoğan hakkında açılan bir davayı temyiz etmeyerek beraat etmesini sağladığı iddia edilmişti.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından, 11 Eylül 2014 tarihinde de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği misyonuna getirildi.

15 Temmuz 2016 gecesi Yapılan Feto darbesi teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Nizamiyesi’nden güçle derdest edilerek, askeri bir ambulansla Akıncılar Üssü’ne götürüldü. Darbe teşebbüsünün başarısız olmasının ardından kurtarıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın