Anasayfa » Genel » Fahriye Evcen

Fahriye Evcen

Fahriye Evcen Biyografisi

Fahriye Evcen, 4 Haziran 1986 tarihinde Almanya, Solingen ’de doğmuştur. Babası Selanik muhaciri, annesi Çerkez ve Almanya ’ya gitmeden evvel Samsun Bafra ’da yaşıyorlardı. Solingen ’de çocukluğunda ailesi ile güç zamanlar geçirdi. Neşe, Ayşen, Demet isminde 3 ablası vardır.
Almanya Düsseldorf Heinricoloji Bölümü’nde okudu. Üniversite talebesi iken bir Türkiye ziyareti sırasında Oya Aydoğan‘ın televizyon programına izleyici olarak katıldığı sırada dizi film öneriyi alınca; mektep kaydını dondurup annesiyle birlikte istanbul’a geldi. Fahriye Evcen, 2014 senesinde Boğaziçi Üniversitesi‘nin tarih bvefatından mezun oldu.

2005 senesinde, Hülya Koçyiğit, Ediz Hun ve Göksel Arsoy gibi sanatçıların oynadığı “Asla Unutma” isimli dizide film yaşamına başlamıştır.

2006 senesinde başrollerini Fatma Girik, Emre Altuğ, Zafer Algöz ve Ceyda Düvenci‘nin paylaştığı Hasret dizisinde Songül kişiliğini oynadı.

Fahriye Evcen, reel büyük çıkışını ise Reşat Nuri Güntekin‘in aynı isimli yapıtından uyarlanan Yaprak Dökümü dizisindeki oynadığı Necla şahsiyeti ile yaptı. İlk oynadığı “Cennet” isimli sinema filminde Engin Altan Düzyatan‘la başrolü paylaştı. Aynı sene içinde ikinci sinema filmi olan Aşk Yakalanması‘nda da Tolgahan Sayışman ile birlikte başrol oynamıştır.

Ard arda dizi filmler gelince Almanya ’daki mektebe dönemedi ve istanbul ’da Boğaziçi Üniversitesi‘nde tarih bvefatına devam etmeye başladı.

Fahriye Evcen, Almanca, Türkçe, İngilizce , İspanyolca bilmektedir.

23 Ocak 2015 tarihinde vizyona giren “Aşk Sana Benzer” isimli sinema filminde Fahriye Evcen başrolde olarak, Burak Özçivit, Selim Bayraktar, Yavuz Bingöl ile birlikte rol aldı.

2016 senesinde Koton’un reklam filmlerinde oynadı.

Fahriye Evcen, ‘Çalıkuşu’ dizisinin setinde tanıştıkları Burak Özçivit ile birliktedir. 29 Haziran 2017 tarihinde Fahriye Evcen ve Burak Özçivit, Sait Halim Paşa yalısında evlendiler.

2016 senesinde “Can Verene Kadar” isimli dizide Engin Akyürek ve Sarp Levendoğlu ile birlikte rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Can Verene Kadar Selvi TV Dizisi
2016 – Ebedi Aşk Zeynep Sinema Filmi
2015 – Aşk Sana Benzer Deniz Sinema Filmi
2014 – Kurt Seyit ve Şura 2. Sezon TV Dizisi
2013 – Çalıkuşu Feride TV Dizisi
2012 – Veda Mehpare TV Dizisi
2012 – Konutum Sensin Leyla Sinema Filmi
2011 – Palavracı Bahar Zeynep Karaman TV Dizisi
2010 – Takiye: Allah’ın Yolunda Sevde Sinema Filmi
2010 – Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak Genç Sinyora Enrica Sinema Filmi
2009 – Alvin ve Sincaplar 2 Türkçe Seslendirme Sinema Filmi
2008 – Aşk Yakalanması Pınar Sinema Filmi 2008
2007 – Cennet Kız Sinema Filmi
2006 – 2010 – Yaprak Dökümü Necla Tekin Aydınoğlu TV Dizisi
2006 – Hasret Songül TV Dizisi
2005 – Asla Unutma Hande TV Dizisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın