Anasayfa » Genel » Farah Zeynep Abdullah

Farah Zeynep Abdullah

Farah Zeynep Abdullah Biyografisi

Farah Zeynep Abdullah, 17 Ağustos 1989 tarihinde Irak orijinli baba ve bir Türk annenin kızı olarak istanbul’da doğmuştur. Annesinin ismi Gülay, babasının ismi Osman ’dır. Ailesi, İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi‘nin son eşi Prenses Farah Diba‘yı çok hoşlandıkları için ismini Farah koymuş.
İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi‘nde başladığı lise eğitimini İngiltere ’de bitirmiştir. 2006 senesinde babasının işi sebebiyle İngiltere ’ye taşındı. İngiltere ’de bir sene devam ettiği üniversitede iken “Closer” isimli tiyatro oyununda profesyonel olarak rol aldı.

Farah Zeynep, üniversitede 2. Sınıfa başlamaya hazırlanırken Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin öneriyi geldi. İngiltere’ye, mektebine dönmesine 3 gün kala, sınama çekimlerinde başarılı bulunduğunu ve Aylin rolüne seçildiğini bilmiştir. Dizide oynayacağı netleşince de mektep kaydını dondurdu. Öyle Bir Geçer Zaman ki isimli dizinin 2nci sezonundan sonra, diziden ufalayarak, oyunculuk kariyeri için kaydını dondurduğu Kent Üniversitesi İngiltere Fransızca-Drama bvefatına dönüp, eğitimini bitirmiş ve 2013 senesinde diplomasını almıştır.

2013 imali Yılmaz Erdoğan‘ın yazıp idarediği, “Kelebeğin Düşü” isimli filmde Farah Zeynep Abdullah, başrolü Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte Mert Fırat ile paylaşmıştır.

2011 senesinden 2013 senesine kadar oyuncu Eser Yenenler ile birlikte oldu. daha sonra da Görüntü Rejisörü Gökhan Tiryaki ile birlikte olmaya başladı.

Farah Zeynep Abdullah, başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte oynadığı, 2014’ün Şubat ayında Star Tv’de oynamaya başlayacak olan, Nermin Bezmen ’in romanından uyarlanan “Kurt Seyit ve Şura” isimli dizi film çekimlerine Kocaeli-Kartepe ’de 2013 Aralık ayında başladı.

2014 senesinde rejisörü Çağan Irmak olan “Unutursam Fısılda” adlı filmde Farah Zeynep Abdullah, Hümeyra, Mehmet Günsür, Kerem Bursin ve Işıl Yücesoy ile birlikte oynadı.

2015 senesinde çekilmeye başlayan senaryo ve rejisörlüğünü Yılmaz Erdoğan ’nın yaptığı “Ekşi Elmalar” filminde görüntü rejisörlüğü Gökhan Tiryaki yaptı. Filmde Farah Zeynep Abdullah, Devrim Yakut, Fatih Çoğalman, Ersin Korkut, Songül Öden, Şükran Ovalı rol aldı.

Filmleri :
2010 – 2012 – Öyle Bir Geçer Zaman ki
2013 – Kelebeğin Düşü
2014 – Kurt Seyid ve Shura
2014 – Bi Minik Eylül Sorunu
2014 – Unutursam Fısılda film
2015 – Barbie Prenses ve Rockstar Prenses Azra seslendirme
2016 – Ekşi Elmalar Sinema Filmi

Mükâfatları :
2011 – Antalya Televizyon Mükâfatları, En İyi Takviyeci Kadın Oyuncu; Öyle Bir Geçer Zaman ki
2013 – 18. Sadri Alışkın Tiyatro ve Sinema Mükâfatları, Takviyeci Rolde Senenin En Başarılı Kadın Oyuncusu; Kelebeğin Düşü
2014 – 46. Siyad Türk Sineması Mükâfatları – En iyi takviyeci kadın oyuncu Kelebeğin Düşü

İçeriği Oyla

Yorum yapın