Anasayfa » Genel » Faruk Bayhan

Faruk Bayhan

Faruk Bayhan Biyografisi

O, ekranlarda görünen bir şöhret olmasa da televizyon dünyasının görünmeyen starıdır.
Ömer Faruk Bayhan, 1945 senesinde Sivas ’ta doğmuştur. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bvefatı ’nden mezun oldu. 1970 ’te TRT ’de Dış Kaynaklar Film şefi olarak işe başladı. TRT ’de Film İşleri Bvefatı müdürlüğü, Dış Kaynaklar Şube müdürlüğü vazifelerinde bulunan Bayhan 1989 senesinde Milli Radyo ve Televizyon ’da URT program koordinatörlüğü yaptı. Daha sonra 1972 senesinde EKSEN Haber Ajansı ’na geçerek yazı işleri servisine idaredi.

1991yılında Show TV ’nin kuruluşunda misyon aldı ve Show TV ’de program direktör takviyecisi olan Faruk Bayhan, 1994 ’te aynı kanalın genel yayın rejisörlüğüne geldi.

1996 ’dan sonra Kanal D ’ye geçerek, Kanal D genel yayın rejisörlüğü yaptı. Kanal D’den bölüp Star televizyonuna geçti. 2001-2003 seneleri arasında Star TV ’nin genel müdürü ve yayın rejisörü olarak çalıştı.

TÜSİAD idare heyetinde misyon yaptı.

Star ’dan dağıldıktan sonra Zafer Mutlu, Reha Muhtar, Türker İnanoğlu ve Vahit Alpata‘yla birlikte kanal kurmak için yeni oluşan Vizyon TV projesinde yer aldı. Vizyon TV yayına başlayamadan kapandı.

Show TV’deyken “Sıcağı Sıcağı’na”, “Yangın Var” gibi programlar yaptı.

Faruk Bayhan, Star ’da Genel Müdürlük yaptıktan sonra 2004 senesinde Med Üretim ’a geçmişti. Bir seneyi aşkın bir zamandır Med Üretim ’da “Projeler Koordinatörü” olarak misyon yapan Bayhan, bu müddet içinde Sahra ve Ağa Kızı gibi çok izlenen dizilere imzalaydı. 2005 senesinin ekim ayında Med Üretim ’dan parçaladı.

2007 senesinde Kanal 1 ’de genel müdürlük misyonunda bulundu. 2007 senesinde Kanal 1 misyonundan evvel 2005 – 2007 seneleri arasında MOST prodüksiyon sahibi Mustafa Oğuz ile FM isimli firmayı kurdular. Palavracı Yarim, İlk Aşkım ve Sıla isimli dizileri yaptılar.

2012 senesinin Ağustos ayında Faruk Bayhan, Yiğit Şardan ve Fatih Aksoy “MF Üretim” adıyla işletme kurarak ortak oldular.
TÜRVAK Sinema-Televizyon Özel Eğitim Merkezi ’nin Üretim, İdare Bvefatı ’nde uzman eğitmen olarak sektöre kaliteli personeller yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

Faruk Bayhan Semra Bayhan ile 1972 senesinden beri evli olup bkocaman kız bkocaman erkek olmak üzere 2 çocuk sahibidir. Kızından 2 torunu vardır

Tayfun Güneyer‘in senaryosunu yazdığı, üretimciliğini Faruk Bayhan ’ın yaptığı, Yusuf Pirhasan ’ın rejisörlüğünü yaptığı “Baba Candır” isimli dizide Settar Tanrıöğen, Uraz Kaygılaroğlu, Özgün Karaman, Melis Tüzüngüç, Tülay Bursa, Berna Koraltürk, Tolga Pancaroğlu, Ertunç Tuncer, Selda Özbek, Mehmet Ulay, Dila Akbaş Bayrak ile beraber oynamıştır.

Üretimci olarak Bulunduğu Filmleri :
Üretimci :
2016 – Beğeniyor Beğenmiyor TV Dizisi
2015 – İlişki Gidişatı: Karmaşık TV Dizisi
2015 – 2016 – Baba Candır 2. SezonTV Dizisi
2014 – Zeytin Tepesi TV Dizisi
2013 – Bir Aşk Öyküsü TV Dizisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın