Anasayfa » İlaç Rehberi » FerroSanol

FerroSanol

FerroSanol nedir ne için kullanılır, FerroSanol nasıl kullanılır, FerroSanol ’in saklanması, FerroSanol ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, FerroSanol’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Draje

Ferroglisin sülfat

Ambalaj:

 225 mgx50 ve 500 draje.

Endikasyon:

 -Saklı ve sarih keskin demir noksanlığı kansızlıklarında; gelişim bozukluklarında;hastalık sonrası ve operasyon sonrası cılızlıkta; hamilelik ve lohusalıkta,özellikle multi pahada; ağır menstrüel kan kaybı olan bayanlarda; kansızlığın önlenmesi emeliyle parazitik enfeksiyon veya gıdasal demir noksanlığı vaziyetlerinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Hemosiderosis,hemokromatoziste, şiddetli rejyonel enteritis, ülseratif kolitiste;demirin oral yolla alınmasında tolere olma kabiliyeti bulunmayan gidişatlarda, hemolitik kansızlıkta kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Oral yolla kullanılan demir bileşikleri yerel tahriş edici tesirleri sebebiyle ülseri makûslaştırır. Bu sebeple,ülserde ağızdan demir bileşikleri alınması sakıncalıdır.

Yan Tesirleri:

 Kabızlık,ishal, gastrik ağrı olabilir. İlacı yemek aralarında almak yerine,yemeklerden hemen sonra almak bu yan tesirleri eksiltilebilir ya da uzaklaştırabilir. Ferro demiri feçesi siyaha boyar.

İlaç Etkileşimleri:

 Antrasit Maddelerle ve tetrasiklin gibi ilaçlarla, süt veya çay gibi meşrubatlarla beraber alınmamalıdır. Şayet alınacaklarsa, demirin absorpsiyonunaetki etmemeleri için bir müddet geçtikten sonra alınması önerilir.

Doz Teklifi:

 FerroSanol Draje: Başlangıçta yemeklerle beraber veya yemeklerden hemen sonra günde 4-6×1 draje ve daha sonra günde 1-2×1 draje uygulanır.

Doz Teklifi:

 FerroSanol Damla: Erişkinlerde ileri demir yetmezliği kansızlıklarında, 1 ile 2 hafta zamanla günde 2-3 defa takribî 40 damla1.5 mL alınır. Bu doz daha sonra genellikle günde 2 ile 3 defa takribî 30’ar damla indirilir. Çocuklarda, yaşlarına göre günde 5 ile 30 damla, öncelikle mama veya yemeklerine karıştırılarak verilir.

Doz Teklifi:

 FerroSanol Kapsül: Günlük doz 1 Kapsül, ağır kansızlıklarda sabah 1, akşam 1 Kapsül ve 6 yaşından büyük çocuklarda 1 Kapsüldür.

İçeriği Oyla

Yorum yapın