Anasayfa » Genel » Fiyattan sıfır atanlar dikkat! 2. el araç satışında yeni düzenleme…

Fiyattan sıfır atanlar dikkat! 2. el araç satışında yeni düzenleme…

Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara vasıtalarının üretici tarafından öneri edilen liste maliyetinin üzerinde bir maliyetten duyuru yoluyla pazarlanmasına kısıtlama getirildiğini anımsatarak, tertip etmeyi dolanmak emeliyle hem harcayıcıyı kandırıcı ve yanıltıcı hem de reellik taşımayan kalitedeki bültenleri verenler hakkında yönetimsel para cezası uygulanabileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan idaremelikle ikinci el motorlu kara vasıtalarının üretici veya distribütör tarafından öneri edilen aktüel satış maliyetinin üzerinde bir maliyetten duyuru yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirildiği anımsatıldı.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Bu tertip etmeye ters her bir bültenin, Bakanlıkça ikinci el motorlu kara aracı ticareti kabul edileceği ve bu bültenleri verenler hakkında duyuru başına 300 bin liraya kadar yönetimsel para cezası uygulanabileceği vurgulandı.

Tertip Etmenin yayımlanmasıyla beraber, duyuru sitelerinde araç maliyetlerinin sıfır atılarak girildiği veya aktüellendiğinin tespit edildiği belirtilirken, ayrıca bu kalitedeki duyurulara ait sosyal medyada yer alan haberlerin Bakanlığa eriştiğine dikkati çekildi.

Açıklamada, şunlar kaydolundu:

“Söz mevzusu tertip etmeyi dolanmak emeliyle hem harcayıcıyı kandırıcı ve yanıltıcı hem de reellik taşımayan bu kalitedeki duyurular da kısıtlama kapsamında değerlendirilecek ve bültenleri verenler hakkında Bakanlığımızca yönetimsel para cezası uygulanabilecektir. Bu kapsamda, Bakanlığımızca, duyuru platformlarıyla görüşmeler yapılmış ve duyuru girişlerinde azalarının bu kısıtlama kapsamında uyarılması ile bu hususta zorunlu tüm ihtiyatların alınması mevzusunda ihtarlarda bulunulmuştur. Bakanlığımızca otomotiv sektöründe hakikatleşen stokçuluk eylemleri ve fahiş maliyet uygulamalarıyla çaba kapsamında, harcayıcı mağduriyetlerine neden olan uygulamaları ortadan kaldırmak ismine her türlü ilave önlemin alınmasına devam edilecektir.”

Fiyattan sıfır atanlar dikkat! 2. el araç satışında yeni düzenleme...

İçeriği Oyla

Yorum yapın