Anasayfa » İlaç Rehberi » Flomax MR

Flomax MR

Flubest nedir ne için kullanılır, Flubest nasıl kullanılır, Flubest ’in saklanması, Flubest ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Flubest’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

İndapamid

Ambalaj:

 2.5 mg x 20 ve 50 tablet.

Endikasyon:

 Hipertansiyon Rehabilitasyonunda tek başına veya değişik antihipertansiflerle beraber,konjestif kalp yetmezliğiyle beraber görülen ödemlerin rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Yeni teşhis edilmiş serebrovasküler kazalar, ağır karaciğer ve böbrek yetmezliğiyle indapamid veya değişik sülfonamid türevi ilaçlara fazla duyarlılık kontrendikedir.

Uyarılar:

 Karaciğer tutulumunda tiyazit ve eşi diüretikler hepatik ensefalopatiye yol açabilirler. Sporcular, bu ilacın doping hakimiyetleri sırasında pozitif neticeye yol açabilecek bir madde olduğu mevzusunda uyarılmalıdır.Rehabilitasyon süresince su elektrolit balansı korunmalıdır.Plazma sodyum, potasyum, kalsiyum seviyeleri kumpaslı aralıklarla hakimiyet edilmelidir. Hamile bayanlarda, genel olarak diüretik kullanımından sakınmak gerekir. Fizyolojik hamilelik ödeminin rehabilitasyonunda da netlikle kullanılmamalıdır. Diüretikler, fetal hipertrofi tehlikesiyle beraber,fetoplasental iskemiye neden olabilirler. Bununla beraber, diüretikler hamilelerin renal, hepatik ya da kardiyak orijinli ödemelerinin rehabilitasyonunda başlıca rehabilitasyon alternatifini oluştururlar.Emzirme yarıyılında önerilmemektedir.

Yan Tesirleri:

 Çok seyrek ve hafif asteni ve ortostatik hipotansiyon rapor edilmiştir. Ürisemi Hafif çoğalabilir, ancak sıhhatli şahıslarda gut alana getirmez.Predispozisyonu -olan hastalarda hipokalsemi rapor edilmiştir.Bunların dışında baş sızısı, kas krampları, bulantı, kusma, kabızlık yada ishal, alerjik cilt tepkinleri, ağız kuruluğu oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Değişik diüretik ilaçların tesirini artırır. Lityum tuzlarıyla beraber kullanılmamalıdır.Potasyum kaybettiren ilaçlarla diüretikler, laksatif stimülanlar,kortikosteroidler ciddi hipokalemi büyüyebilir. 

Doz Teklifi:

 Günlük doz 1 tablettir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın