Anasayfa » Genel » Gaffar Okkan

Gaffar Okkan

Gaffar Okkan Biyografisi

Gaffar Okkan, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken fâili hâlen bilinmeyen olan bir suikast neticeyi öldürülmüş polis müdürüdür.

Gaffar Okkan, 24 Şubat 1952, Adapazarı, Hendek ilçesinde Fikri Okkan, İmran Okkan çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün ismi Ali Gaffar Okkan ’dır. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir Şehir Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Destekçisi olarak atandı.

İzmir ’de Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitltan sonra, 1983 senesinde Şanlıurfa Şehir Emniyet Müdürlüğü’ne soyularak, 1985 senesinde şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 senesinde Eskişehir Şehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda misyon aldı. Bu şehirde 1992 senesinde Emniyet Müdür Destekçisi oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars Şehir Emniyet Müdürü olarak atandı.

18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır Şehir Emniyet Müdürü olarak misyona başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Balakalar Fakültesi Kamu İdaresinden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi senelerce PKK ve Hizbullah terörünün ve fazla göçün ağır neticelerini yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok ehemmiyetli isler Diyarbakır’da ilk kere onun emriyle caddeye çıktılar, trafiği idarediler. Gaffar Okkan; İki minik otomobşehir aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobşehir kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, değişiği de yürümekte zorlanan yaşlılara destek ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet operasyonlarını yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Gaffar Okkan’ın ilklerinden bkocaman da şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda caddeleri gözlerdi.

Gaffar Okkan, Zerrin Okkan ile evli idi. Sezin Okkan ve Can Okkan d.1993 isminde çocukları vardır.

Diyarbakır Şehir Emniyet Müdürlüğü misyonunda iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası’na makam taşıtıyla seyir hâlinde iken, kimliği belirsiz bireylerce pusuya düşürülerek açılan ateş neticeyi hadise yerinde yaşamını kaybetti. Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, Hizbullah tarafından işlenildiği iddia edilmektedir.

Gaffar Okkan, 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır ’da vazifede olduğu sırada uğradığı silahlı hücumda 49 yaşında öldürüldü. Adapazarı, Hendek Şehir Kabirliğine defnedilmiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın