Anasayfa » Genel » Garry Kasparov

Garry Kasparov

Garry Kasparov Biyografisi

Garry Kasparov, 1963 doğumlu, satranç dahisi. 16 yıldan uzun zaman, FIDE‘nin yayınladığı rating listelerinde, devamlı bir numara olan, günümüzün en güçlü oyuncusu.
Garry Kasparov, 13 Nisan 1963 ’de, Azerbeycan‘ın başkenti, Bakü‘de dünyaya geldi. Satranç tahtası başında çok ufak yaşlarda aldığı başarılar sayesinde, daha önceki Dünya Şampiyonu Botvinnik’in hocalığı altındaki çalışmalara katılma hakkı kazandı.

Daha Önceki Dünya Şampiyonu Mikhail Botvinnik, “Gelecek, bu genç adamın ellerinde uyuyor.” dediğinde, Garry Kasparov henüz 11 yaşındaydı. 13 yaşında, SSCB Gençler Şampiyonu olan ve Fransa‘daki 16 yaş altı turnuvada, üçüncülüğü paylaşarak ilk defa ülkesi dışındaki beynelmilel turnuvalarda oynamaya başlayan Kasparov, Sovyetler Birliği’ni, o yaşta, Batı‘da temsil eden ilk bireydir.

17 yaşında Büyükusta ve 19 yaşındayken de, dünyanın en güçlü oyuncusu olan Kasparov, 1985‘de, 22 yaşındayken Anatoly Karpov‘u yenerek, en ge

Rusyadaki adıyla “Garik”, 16 yaşına geldiğinde, dünya çapında tanınmaya başlamıştı. 1979 senesinde, 14 büyük ustanın bulunduğu bir turnuvaya katılma talihi verilen Kasparov, henüz FIDE ratingi çıkarmamış olmasına karşın turnuvayı sarih farkla kazandı ve ismini, dünya şampiyonu adayları arasına yazdırarak, çok güçlü bir rakip olduğunun sinyallerini verdi.

Kasparov, 21 yaşındayken, Mikhail Botvinnik ’in talebelerinden olan, efsanevi Sovyet oyuncu Anotoly Karpov’la, dünya şampiyonluğu için maç yaptı. 5 ay ve 48 reyin süren maç, Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Compomanes ’in, maçı, galip oyuncu belirlenmeden iptal etmesiyle sona erdi. Bir sonraki sene, yinelenen maçta, Kasparov, Karpov’u yenerek dünya şampiyonu oldu.

1984‘den 1990‘a kadar, Karpov’la dört defa karşılaşan Kasparov, iptal edilip, Karpov’un ünvanını muhafaza etmesini sağlayan, maçtan sonra, rakibini, arka arkaya oynanan 3 maçta da alt etti.

Kasparov ünvanını, 1993 senesinde, Nigel Short‘a ve 1995 senesinde de, Hintli oyuncu Viswanathan Anand‘a karşı yenilmeyerek, başarılı bir biçimde gözetti.

2000 senesinde, Sovyet oyuncu Vladimir Kramnik‘e karşı bilave edilmedik bir hezimet alan Kasparov, buna karşın, 1985 senesinden, 2001 senesine kadar FIDE’nin yayınladığı rating listelerinde hep bir numara olmuştur.

Hala, uzmanlarca dünyanın en güçlü oyuncusu olarak görülen Kasparov, tarz olarak, Alekhine‘i misal almıştır. Canlı ve hakimiyeti ele almaya müteveccih bir reyin stili olan oyuncunun, saldırılarında Tal‘inkilerden değişik olarak, Botvinnik ekolünün izleri görülür.

Dört kitabın yazarı Kasparov, ayrıca, siyaset, eğitim ve sosyal reformlar mevzusunda Doğu Avrupa‘nın ehemmiyetli bir lafçısıdır. Bağış kampanyaları mevzusunda duyarlı olan ünlü oyuncu, Moskova’da, devrimden sonra kurulan ilk özel vakıf olan, “Kasparov Vakfı”nı kurdu.

Kasparov, satrancın okullarde bulunmaktadır ve Kasparov Beynelmilel Satranç Akedemi‘sini kurmuştur.

Rus ekonomisi mevzusunda da bir uzman olarak bilinen Kasparov, Wall Street Journal‘da yazısı yayınlanan, en genç yazardır.

1993 senesinde, Kasparov ve Short, Profesyonel Satranç Birliği’ni Professional Chess AssociationPCA kurarak, satrancı, herkes tarafından oynanan bir reyin haline getirme teşebbüste bulundular.

Kasparov, Davos‘taki Dünya Ekonomi Forumu ve Madrid‘deki Cursos de Verano gibi beynelmilel konferensların kumpaslı konuşmacı misafiridir.

Dünya çapındaki şanı, bilgisayar üreticilerinin de dikkatini sürükleyen Kasparov, bazı işletmelerin teknolojinin ne kadar büyüdüğünü göstermek için, onu yenebilecek bir bilgisayar üretmeyi sınamalarına sebep oldu. IBM, Deep Blue adlı bir bilgisayar üreterek, 1997‘de Kasparov ile bir karşılaşma ayarladı. İlk maçta yenilen Deep Blue, geliştirilerek, Deeper Blue ismini aldı. Deeper Blue, Kasparov’u beraberliğe zorlamayı başardı ancak yenemedi.

Linares Turnuvası‘nı biltihapçı bitirdikten sonra, 10 Mart 2005 ’de, tertip edilen basın buluşmasında, etkin satrancı bıraktığını açıklayan Garry Kasparov ’un, ELO ratingi, kaideler gereği, FIDE tarafından, 1 sene kadar yakalandı. Kasparov Nisan 2006 ’da, ELO listesinden çıkarıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın