Anasayfa » Genel » Gary Oldman

Gary Oldman

Gary Oldman Biyografisi

Tiyatro orijinli Oldman, sinemada şahsiyet oyuncusu olarak tanındı. Dracula, Devil gibi rollerdeki başarısı ile “En iyi makûs” olarak adlandırıldı. David Lynch, Francis Ford Coppola, Luc Besson, Tony Scott ve Christopher Nolan gibi ünlü rejisörlerle çalışma fırsatı buldu.

Ünlü İngiliz oyuncu 21 Mart 1958 tarihinde New Cross, Londra‘da doğdu. Annesi İrlandalı olan oyuncunun iki tane büyük kız kardeşi vardı. Espri güzergahı güçlü bir çocuktu ve hareletli yapısından dolayı mektep senelerinde güçlükler yaşadı. Gençliğinde klasik müzikle ilgiliyidi ve kendiliğindene piano çalmayı bildi. Bir yarıyıl Muhammed Ali‘nin etkisinde kalarak boksa merak saldı. Ama bunların yanında en çok ilgi duyduğu alan oyunculuktu. İngiltere‘deki Royal Academy of Dramatic Art‘a kabul edilmeyince Rose Bruford College‘a gitti. 1979 senesinde buradan derece ile mezun oldu.

1979 senesinde Londra Tiyatrosu‘a başladı. 1985‘ten 1989‘a kadar Londra’da Royal Court Tiyatrosu‘nda çalıştı. Ardından Greenwich Young People Tiyatrosu‘na katıldı. “The Pope’s Wedding” isimli oyunla 1985 senesinde Time Out Dergisi’nin tertip ettiği Fringe Ödülleri’nde “Genç Maharet Mükâfatı“nü aldı. Yeniden aynı performansıyla British Theatre Association‘dan “En İyi Oyuncu Mükâfatı“nü aldı.

1980 senesinde İngiliz oyuncu Lesly Manville ile evlendi. 1990 senesine kadar süren bu konutluluktan bir oğlu bulunmakta. 80li seneler boyunca Glasgow Citizen Tiyatrosu‘yla Güney Amerika ve Avrupa turlarına katıldı.

Sinemaya girişi Sex Pistols grubunun bas gitaristi Sid Vicious‘ı canlandırdığı “Sid and Nancy1986 filmiyle oldu. Bu filmdeki rolüyle Evening Standard British Film Ödülleri‘nde “Umut Vadeden Oyuncu Mükâfatı“nü aldı. Ardından İngiliz rejisör Stephen Frears‘ın “Prick Up Your Ears“da ünlü reyin yazarı Joe Orton‘u canlandırdı. Biyografik filmlerde canlandırdığı başarılı roller ile beğeni kazandı. Lee Harvey Oswald ve Ludwig van Beethoven rolleri de oyunculuğunun gelişmesinde ve tanınmasında tesirli oldu.

1990 senesinde ünlü oyuncu Uma Thurman ile evlendi ancak çok kısa bir süre sonra boşandılar. 1995‘te menajeri ve yapımcısı Douglas Urbanski ile “The SE8 Group” üretim firmasını kurdu. 1997‘de kendi yazdığı ve ilk rejisörlük tecrübeyi olan “Nil By Mouth“u çekti. 50. Cannes Film Festivali ana yarışmasının açılışını yaptı ve Kathy Burke, filmdeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu Mükâfatı“nü aldı. Ayrıca bu film ile 1997 Edinburgh Film Festivali‘nde seçkin Channel 4 Rejisör Mükâfatı‘nü de kazandı.”Nil by Mouth” Oldman’a “En İyi İngiliz Filmi” ve “En İyi Senaryo” dallarında iki BBAĞIŞLAMADA mükâfatı kazandırdı ve sonrasında da film “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” dallarında kezlerce mükâfata aday gösterildi.

1992 senesinde Francis Ford Coppola‘nın idarediği “dracula”da Dracula’yı canlandırdı. 1994‘de ise Luc Besson‘nun “Leon” isimli filminde yeniden makûs adamı canlandırdı. Aynı rejisör ile 1997 senesinde “The Fifth Element“de Bruce Willis ve Milla Jovovich ile beraber rol aldı. 1998‘de “Lost İn Space“deki Spider Smith rolü için aldığı fiyat o yarıyıl büyük yankı uyandırdı.

Ehemmiyetli filmleri arasında Tom Stoppard‘ın “Rosencrantz and Guildenstern are Dead“, Nic Roeg ve Dennis Potter‘ın “Track 29“, “Criminal Law“, “Chattahoochee“, “Murder in the First State” ve “State of Grace“bulunmaktadır. “Friends” isimli dizide içki oyuncu rolüyle misafir oyuncu olarak yer aldı. Bu rolle Emmy‘ye de aday gösterildi. Öteki televizyon çalışmaları arasında Mike Leigh‘in idarediği “Meantime“ı ve Alan Clark‘ın idarediği “The Firm” bulunmaktadır. Gary Oldman, 1999‘da üç dalda Yüksekokul Ödülleri‘ne aday gösterilen SE8 Group/Douglas Urbanski filmi “The Contender“ın hem imalciliğini, hem de başrolünü üstlendi. Oyunculuk performansı yüksek olduğu halde hiç Oscar kazanamadı.

2004 senesinde “Harry Potter And The Prisoner of Azkaban“da ve 2005 senesinde “Harry Potter And The Goblet of Fire“da rol aldı. 2005 senesinde “Batman Begins” isimli seride Jim Gorden‘ı canlandırdı. 2007 senesinde Harry Potter serisinin devamı olan “Harry Potter and The Order of The Phoenix“de Sirius Black rolüyle tekerrür yer aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın