Anasayfa » Sağlık » Gebelikte Enfeksiyon Hastalıkları

Gebelikte Enfeksiyon Hastalıkları

Hamile kadınların sıhhatini etkileyen bazı hastalıklar reelinde hasarsız görünse de bebeğin anne karnındaki gelişimini negatif etkilemektedir. İşte enfeksiyon hastalıkları ve bebeğe muhtemel hasarları.

Hamile bir kadında rahatsızlığa yol açmaktan başka bir şey yapmaz gibi görünen bazı yaygın hastalıklar reelinde, embriyonun gelişimini etkileyerek, onda ciddi meselelere neden olabilirler.

Kızamıkçık rubella kaşıntılı bir kızartı ve ateşe neden olan bir virüsün yol açtığı genellikle hafif bir hastalıktır. Ancak virüs gebeliğin ilk 10 haftasında alınırsa, plasentayaya geçebilir ve embriyoyu etkileyebilir. Erken gebelikte kızamıkçığa tutulan kadınların doğurdukları bebeklerin yarısından aşırısında göz kataraktları, sağırlık, fıtık, kalp hataları ve merkezi asap sistemi hataları gibi gelişimler vardır. Gebeliğin daha sonraki yarıyıllarında alındığında kızamıkçık doğum yanılgılarına yol açmaz, ama bebek ciddi hastalıklara yol açabilen virüsle doğar. Bu bebeklerin çoğunda daha sonra şeker hastalığı ortaya çıkar. Kızamıkçığa karşı en iyi korunma güçlü bağışıklıktır. Kızamıkçık geçirmediyseniz, gebe kalmadan evvel hekiminize bağışıklık kuvvetlendirme mevzusunda danışın.

Suçiçeği varicella gebe kadında ciddi bir hastalık olabilir. Zaman zaman bebek için de riskli olabilir. Gebelik sırasında suçiçeği olursanız, virüs rahimdeyken ya da doğum sırasında büyümekte olan bebeğinizi de enfekte edebilir. Rahimdeki bebekte kabarcıklar çıkar. Doğuma kadar yeterli zaman varsa, kabarcıklar genellikle iyileşir ve bebek ten kirleri olmadan doğar. En büyük risk virüsün doğumdan hemen evvel alınmasıdır. Bebek, virüse karşı antikorlarınızı almadan evvel doğarsa, hasta olabilir. Bebeğe hemen bağışıklık iğnesi yapılmazsa, bebek virüsün karmaşıklıklarından ölebilir.

Toksoplazmozis, Toxoplasma gondii asalağıyla temasa bağlı bir hastalıktır. Hastalık az pişmiş enfeksiyonlu et yenmesiyle ya da enfekte olmuş kedi dışkısıyla temas yoluyla alınır ya da enfekte olmuş hamile bir kadından bebeğine geçebilir. Hamileyseniz, inceleme edilmemiş kedileri elinize almayın ve sepetlerini boşaltmayın. Faize çağındaki Amerikalı kadınların yüzde 25 ila 45i semptomlar görülmediği halde bu organizmayı taşımaktadır. Her 800 ila 1400 gebelikte 1 embriyonun toksoplazmozis taşıdığı hipotez edilmektedir. Toksoplazmozisin yol açtığı şikâyetler bitkinlik ve adale sızısıdır. Kendinizi grip gibi hissedebilirsiniz. Bazı kadınlarda rastgele bir şikâyet görülmez. Gebeliğin başlarında bir toksoplazmozis testi yapılıp antikorları taşıdığınız tespit etilmediyse hastalığın olduğu söylenemez. Annedeki enfeksiyon ilaçla rehabilitasyon edilebilir.

Enfeksiyonu gebeliğin başlarında alırsanız, düşük yapabilirsiniz. Toksoplazmozisle doğan bebeklerin çoğu, enfekte olmanın belirtilerini hemen göstermezler ama birçok hekim yeniden de rehabilitasyon önerir. Ayrıca, bebeklerin çoğu annenin enfeksiyonuna karşın enfekte olmazlar. Enfekte olanlardan çoğunda ehemmiyetsiz şikayetler vardır. Ancak bir kaçında sonunda nörolojik meseleler ve kısmi âmâlık ortaya çıkar. Bu bebeklerin minik bir yüzdesi bu hastalıktan ölür.

Genital herpes, faize uzuvlarındaki sızılı kabarcıklar olarak beliren, cinsel yolla berişen bir hastalıktır. Rahim boynunda ya da vajinanın üstünde, şikâyete yol açmayan kabarcıklar olabilir. Yeni doğanda, herpes, gözlerde ve merkezi asap sisteminde ciddi zarara ya da vefata yol açabilir. Genital herpesin rehabilitasyonu yoktur. İlk hücumdan sonra bir ikincisi bir ay ya da seneler sonra Doğruleşebilir. Bazı kadınlar virüsü taşırlar, ama rastgele bir şikâyetleri olmaz. Herpes olduğunuz saptanmışsa ya da virüsün varlığını işkilleniyorsanız, hekiminize bunu söyleyin. Etkin lezyonların olup olmadığını belirlemek için yapılabilen testler vardır. Bebek için riskinin genellikle, doğum kanalından alt inerken virüsü kapması olduğu düşünülür. Bu sebeple, analizler doğum yanaştığında etkin herpesi gösteriyorsa, hekiminiz bebeği sezaryenle almak isteyecektir.

Hepatit B mikrobik sarılık hepatit B virüsünün yol açtığı bir karaciğer enfeksiyonudur; AIDS virüsüne çok benzer bir biçimde berişir. Sizde bu virüs varsa, plasenta aracılığıyla embriyoya geçebilir. Yeni doğmuş bebeğiniz sizinle temas yoluyla da enfekte olabilir. Bu virüs karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Erken doğum tehlikeyi, hepatit B bulunan kadınlar arasında daha yüksektir. Hekiminiz sizde hepatit B bulunduğunu işkilleniyorsa, virüse karşı antikorların varlığını teşhis etmek için kan incelemeleri yapar. Sizde hepatit B varsa, doğumdan sonra bebeğinize virüse karşı antikorlar enjekte edilir. Hepatit virüsü sütte de bulunabileceği için, hepatit B ’nin bulunduğu bir anne bebeğini emzirmemelidir. B Grubu streptokoklar doğum sırasında bebeğe geçebilen bakterilerdir. Gebeliğin son üç ayında test edilen hamile kadınların yüzde 40 kadarı vajinasında bu bakterileri btemizletmektedir. Birçok bebek bu bakterilerle doğmaktadır, ama sadece i000de 2 ya da 3ünde enfeksiyon olmaktadır. B grubu streptokok enfeksiyonu olan bir bebekte genellikle doğumdan sonra 48 saat içinde şikâyetler ortaya çıkar. Bunlar soluk alma meseleleri ve şoku kapsar. Bazen şikâyetler ortaya çıktığında bebek bir haftalık olabilir, o zaman enfeksiyon genellikle menenjit olarak ortaya çıkar. Bu enfeksiyonun olduğu bebekler için hemen antibiyotikle rehabilitasyon gerekir. Bu rehabilitasyonla bile vefat oranı yüksektir.

Frengi, hamile bir kadından bebeğine geçebilen, cinsel yolla berişen ciddi bir hastalıktır. Frenginiz varsa, bazen fark edilmeden geçebileceği halde, faize uzuvlarınızda şankr denilen bir ya da daha fazla lezyon görebilirsiniz. Bunlar hastalığın alınmasından 10 ila 90 gün sonra ortaya çıkarlar. 6 hafta sonra bir kızarıklık fark edebilirsiniz. İlk doğum evveli muayenenizde, frengi incelemesinden geçersiniz. Bu hastalık penisilinle kolayca rehabilitasyon edilebilir. Doğumda, bebeğiniz test edilir. Bebekte frengi varsa, rehabilitasyon hemen başlatılır.

Belsoğukluğu da, cinsel yolla berişen bir hastalıktır. Antibiyotiklerle tesirli bir biçimde rehabilitasyon edilebilir. Ancak, belsoğukluğunuz varsa ve doğum kanalına Doğru inerse bebeğiniz de enfeksiyonu kapabilir. Belsoğukluğu enfeksiyonu bebeğinizin gözlerine hasar verebilir. Bu sebeple, tüm yeni doğanlara doğumdan hemen sonra önleyici rehabilitasyon uygulanır. Bu rehabilitasyon, bebeğin göz kapaklarının altına antibiyotikli bir merhemin uygulanmasından ibarettir. Bebeğin gözlerinde cerahat akıntısı olması belsoğukluğu olduğunun işareti olabilir. Belsoğukluğunuz varsa, bebeğiniz penisilinle rehabilitasyon edilecektir cinsel yolla berişen başka bir hastalık olan klamidya enfeksiyonu yeni doğanda konjunktivite yol açabilir. Bu genellikle hayatın ikinci haftasında ortaya çıkar. Antibiyotiklerle rehabilitasyon edildiğinde, uzun yarıyıllı makûs tesirleri olmaz.

Sitomegalovirüs, embriyoyu en sık etkileyen virüstür; her sene 2500 ila 7500 bebeğin bu virüsle doğduğu hipotez edilmektedir. Yenidoğan yarıyılında vefata ya da âmâlık, nöbet, kansızlık ve nörolojik bozukluklar gibi sayısız doğum yanılgısına yol açabilir. Bazı kadınlar gebelik sırasında virüsü rahimde ya da rahim boynun-da taşırlar, ama pek azı hastalığı bebeğine geçirir. Tesirli rehabilitasyonu yoktur.

Papillom tendeki siğiller olarak ortaya çıkar. Genellikle faize uzuvlarında görülen siğil tipine kondilomata ya da zührevi siğiller denir. Bunlar, cinsel yolla geçerler, son derece berişici ve sıklıkla sızılıdırlar. Siğiller gebelik sırasında daha süratli büyüme meylindedirler. Genellikle, gebelik sırasında rehabilitasyon tesirli değildir. Seyrek, yerel bir ilacın uygulanmasının embriyo için öldürücü olduğu ortaya çıkmıştır. Bazen siğiller, bebeğin doğum kanalından geçişini yasaklayarak, sezaryen operasyonunu zorunlu kılacak kadar çok büyürler.

AİDS edinilmiş bağışıklık beceriksizliği belirtiyi öldürücü bir hastalıktır. Hamile bir kadın enfekte olmuş bir erkekle cinsel birleşme, kan nakli ya da lekeli iğnelerle ilaç enjeksiyonu uyuşturucu bağımlılarının sık sık yaptığı gibi yoluyla enfekte olabilir ya da virüsü kapsayan meniyle yapay dölleme neticeyi kapabilir. Bugüne kadar, AIDS ’li olarak doğan bebeklerin yüzde 70 inden aşırısı damar içi uyuşturucular kullanan anneler tarafından enfekte edilmiştir. Öbür bir büyük kısmı, eşleri damar içi uyuşturucu kullanıcıları olan annelerden doğmuştur ve birçoğu da partnerleri biseksüel olan kadınlardan doğmuştur. Sizde AİDS varsa, hastalığı taşıdığınız bebeğe geçirebilirsiniz. AİDS in rehabilitasyonu yoktur. Bu hastalıkla doğan bebekler genellikle birkaç seneden fazla yaşamamaktadır. Bu sebeple, sizde AİDS virüsü varsa, hamile kalmayın.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın