Anasayfa » Genel » Geert Wilders

Geert Wilders

Geert Wilders Biyografisi

Hollanda’da, fazla sağcı Partij van de Vrijheid’in Serbestlik Partisi başkanıdır.

Geert Wilders, 6 Eylül 1963 tarihinde Venlo, Hollanda ’da 4 kardeşin en ufağı olarak doğmuştur. Babası Hollandalı, annesi Endonezya orijinlidir. Orta öğrenimini Mavo ve Havo ortaokulunda ve lise Venlo’da aldı. Üniversite eğitimini Open University in the Netherlands ’da bitirdi. Gençliğinde İsrail ’e gitti ve iki sene orada kaldı.

Hollanda’da bir şehir olan Utrecht’te yaşarken sinde çalıştı. Bu sıralarda politikaya karşı alaka duydu ve Serbestlik ve Demokrasi Ulus Partisi saflarına katıldı. 1990 ile 1998 seneleri arasında parti lideri Frits Bolkestein ’nın asistanı olarak vazife yaptı. Bu zaman boyunca, İran, Suriye, Ürdün, Mısır ve İsrail dahil Ortadoğu’yu gezdi.

1997 senesinde Hollanda‘nın Utrecht şehrinde Utrecht belediye meclisine Serbestlik ve Demokrasi Ulus Partisi VVD için seçildi. 1998 senesinde ise yeniden aynı partiden Hollanda Meclisi ’na milletvekili seçildi. 2002 senesinde VVD’nin kamuoyu sözdi. Ancak, fazla İslam karşıtlığı suratından ve Türkiye ’nin Avrupa Birliği aboneliği mevzusunda, partisinin grup görüşüne muhalefet ettiği için partisini ufaladı ve 3 Eylül 2004 tarihinde tek şahıstan oluşan kendi grubunu Groep Wilders Wilders Grubu kurdu. Daha sonra 22 Şubat 2006 tarihinde ismini değiştirerek Partij voor de Vrijheid Party for Freedom Serbestlik Partisi yaptığı partisini kurmuştur.

2004 senesinde parti içinde yaşanan bazı müzakere ve vakalar, Wilders ’in siyasal yöneliminin göstergesi olması bakımdan oldukça ehemmiyetli. Wilders, bir dostuyla Gert-Jan Oplaat parti içi münakaşaları teşvik etmek emeliyle 10 maddelik bir manifesto yayınladı. Manifestoda yer alan maddeler, partiyi daha fazla sağ bir çizgiye sürükleyecek kalitededir. Bu manifestoda “radikal Müslümanların hudut dışı edilmesi, üç defa kabahat işleyen bireylere müebbet mapus cezası verilmesi, büyüme takviyelerinin yarıya indirilmesi, sol partilerle asla bir ortak yönetim hükümetinin kurulmaması ve nihayet Türkiye ’nin AB ’ye hiç zaman alınmaması” gibi daha çok fazla sağcı söyleme uygun düşen ihtiyatlar öneriliyordu.

Geert Wilders, Hollanda ’da fazla sağcı Partij voor de Vrijheid Party for Freedom Serbestlik Partisi başkanıdır. 1998 senesinden beri Hollanda Meclisindedir.

Geert Wilders ’in partisi 2006 genel tercihlerinde Hollanda meclisinde 150 sandalyenin dokuz sandalyesini kazandı ve mecliste beşinci en büyük parti oldu. 2010 genel tercihlerinde üçüncü büyük partisi haline gelerek 24 sandalye kazandı. 2014 Avrupa Meclisi tercihlerinde 26 sandalyenin dördünü kazandı.

Geert Wilders, 31 Temmuz 1992 tarihinde Macar orijinli daha önceki bir diplomat olan Krisztina Marfai ile evlendi.

Geert Wilders, Müslümanlardan nefret etmiyorum, İslam’dan nefret ediyorum” diyerek görüşlerini dile getirerek İslam’ı tenkit etmektedir.

Geert Wilders ’in söylemlerinden bazıları :

AB ’nin Hırvatistan dahil her türlü yeni azayı kabul etmesine karşı çıkıyoruz. Her şeyin ötesinde, Türkiye ’nin aboneliğine hayır diyeceğiz. Türkiye bir komşu olabilir, ama ailenin bir parçası olamaz. Ordu olmasa, Erdoğan ’ın partisi sayesinde, İslamcılar ülkeyi idarerdi. Türkiye ’nin aboneliği AB ’nin içine Müslüman bir Truva atı girmesi ve Suriye, İran gibi kabahatli devletlerle komşu olmamız anlamına kazanç.

Benim tasam Müslümanlarla değil İslam ’la…

Hollanda ulusunun hürlüğü için çaba ederken kendi serbestliğimi yitirdim. Benim için bugün ya da yarın bayağı bir hayat olamayacağını biliyorum.

Hıristiyanlık, Yahudilik ve hümanizmin ananelerini İslami ananelerle karşılaştıranların farkı görmek için Einstein olmasına gerek yok.

İslam ’ın totaliter ve şiddet dolu bir ideoloji olduğuna inandığımız için üzerimize bu yaftalar yapıştırılmamalı. İslam bir dinden çok bir ideolojidir, komünizm ve faşizmle karşılaştırılabilir. İslam serbestliğimizi tehdit etmektedir.

Kuran ’daki Yahudi karşıtı kısımlar Münakaşam kitabındakinden daha fazla.

Sualin esasında faşist İslam, Allah ve Muhammed’in hasta ideolojisi var; bu ideolojinin kaynağı da İslami ‘Münakaşam’ Mein Kampf başka bir deyişle Kur’an’dır.

Türkiye ’nin ucube bir başbakanı var. Recep Tayyip Erdoğan‘a ithafen

İçeriği Oyla

Yorum yapın