Anasayfa » Genel » Gennady Padalka

Gennady Padalka

Gennady Padalka Biyografisi

Rus kozmonot Gennady Padalka, toplam 879 gün kalarak uzayda en uzun süre kalma rekorunu 2015 senesinde kırmayı başardı.

Gennady Padalka, 21 Haziran 1958 tarihinde Krasnodar, Sovyetler Birliği ’nde doğmuştur. Yeysk Askeri Havacılık Kolejinden 1979 senesinde mezun oldu. Rus Hava Güçleri subayı olarak misyon yaptı. Rus Hava Güçleri’nde kaptan olarak albay rütbesine kadar yükseldi.

1989 senesinde Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’nde kozmonot olarak eğitilmek üzere seçildi. 1991 senesine kadar eğitim gördü.

Gennady Padalka, uzaya ilk seferini 13 Ağustos 1998 tarihinde yaptı. Daha sonra sırasıyla 2004, 2009 ve 2012 senelerinde Uluslararası Uzay İstasyonu ’na ISS gönderildi. İlk vazifesinde Rusya‘nın Mir uzay istasyonuna giden Gennady Padalka, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu dört kere komuta eden ilk şahıs olma özelliğini de taşıyor. Padalka, seferleri sırasında 10 defa da uzay yürüyüşüne katıldı.

Gennady Padalka, Irina Anatoliyevna Padalka Ponomareva ile konutludur. Yuliya, Yekaterina ve Sonya isimlerinde 3 kızı vardır.

Rus kozmonot Gennady Padalka, 5 seferde toplam 879 gün kalarak uzayda en uzun süre kalma rekorunu 12 Eylül 2015 tarihinde kırmayı başardı. Padalka, Uzay İstasyonu’nda son seferde 168 gün geçirdi. S ’e gönderilmişti.

12 Eylül 2015 tarihinde Gennady Padalka, Soyuz kapsülüyle Kazakistan‘a tehlikesiz iniş yaptı. Dünya’nın atmosferine girdikten sonra paraşüt takviyesiyle alçalan Soyuz kapsülü, Padalka’nın yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu’nda UUİ misyon yapan Danimarkalı ve Kazak astronotlar Andreas Mogensen ve Aidyn Aimbetov‘u de taşıyordu.

Yeryüzünden 400 km kadar yükseklikte seyreden ISS ’te hali hazırda ABD ’li astronot Scott Kelly, Kjell Lindgren ile Rus kozmonatlar Oleg Kononenko, Mihail Kornienko ve Japon astronot Kimiya Yui misyon yapar.

İçeriği Oyla

Yorum yapın