Anasayfa » Genel » Gentile Bellini

Gentile Bellini

Gentile Bellini Biyografisi

Rönesans yarıyılında Venedik’te yaşamış İtalyan bir ressamdır. Fatih Sultan Mehmed‘in o bilinen portresini yapmıştır.

İtalyan yarımadasında o yarıyılda tek bir devlet yerine birçok kent kraliyetleri bulunuyordu. Bunlardan en eforlularından bkocaman da yarımadanın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Venedik Cumhuriyetiydi. Gentile Bellini, 1429 senesinde Venedik, İtalya ’da ressam bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babasının atölyesinde yetişti. Annesi Anna Rinversi, Babası ressam Jacop Bellini ’dir. Kardeşi Giovanni Bellini de iyi bir ressamdır. Gentile Bellini, 1469 senesinde imparator III. Frederick tarafından Venedik ve Palatine kontluğuna layık görüldü. 1474 senesinde Doge ’lar Epilepsiyi ’ndaki fotoğrafların bakım ve onarımı ile görevlendirildi.

Gentile Bellini ’nin fotoğrafları daha çok Venedik manzaraları ve tarihiyle, bölgesel mevzularla ve portrelerle hudutludur. Zamanında San Giovanni Kilisesi için yapılıp bugün Torino ’daki Sabauada Galerisi ’nde bulunan ve Bakire Meryem ’in hayatını mevzu alan fotoğraflar, onun bilinen ilk eserlerindendir.

Yaptığı portreler de sanatında ehemmiyetli bir yer meblağ. 1469 senesinde yaptığı IIl. Ferdinand ve bugün kayıp olan 1472 tarihli Kardinal Bessanon portreleri bu alandaki ünlü eserleri arasındadır. Doge Francesco Foscarı ’nin ve Andre Vendramin ’ın portreleri, mevzunun hep profilden yansıtıldığı erken yarıyıl eserleridir. Lorenzo Giustiniani ve Fatih Sultan Mehmed portreleri ise Gentile Bellini ’nin portreciliğinin doruk noktasını oluşturur.

Gentile Bellini ’nin, Kıbrıs Kraliçesi Catherine Cornaro ’nun Portresi ’nde, bütün profilden suratın üçte ikisini gösteren bakış açısına geçtiği izlenir. Bu tavır ünlü ressam Antonello da Messina ’ nin tesirine bağlanmaktadır.

Gentile Bellini, Eylül 1479 ayında Fatih Sultan Mehmed‘in isteği üzerine İstanbul ’a geldi, 25 Kasım 1480 tarihinde bitirdiği en ünlü fotoğraflarından bkocaman olan Fatih ’in Portresi ’ni yaptı. Bugün Fatih Sultan Mehmed‘in Bellini tarafından yapılmış bu tablosu Londra‘daki Victoria and Albert Müzesi’ne aittir. Bu tablo National Gallery koleksiyonundadır.

Sanıldığına göre daha sonra Mısır ’a ve başka Orta Doğu ülkelerine de gitti.

Gentile ’nin en esrarengiz ve ehemmiyetli eseri, hayatının sonuna Doğru, 1496-1501 arasında Scuola di San Giovanni için yaptığı büyük boyuttaki üç fotoğraftan oluşan dizidir. Bugün Venedik Yüksekokulu ’nde bulunan bu fotoğraflar Kutsal Çarmıhın Mucizeleri ’ni mevzu almaktadır. Dinsel mevzularına rağmen fotoğraflardaki reel emel Venedik ’in bilinen görüntülerini ve ünlü aristokratlarını canlandırmaktır.

Kompozisyonları monoton olmakla birlikte renkleri ışıklı ve zengindir. Ayrıca yüksek seviyede bir perspektif endişesi kendini duyurur. Aziz Markos ’un İskenderiye ’deki Vaazı Gentile Bellini ’nin son eseridir; vefatı üzerine yarım kalmış, sonradan kardeşi Giovanni Bellini tarafından bitirilmiştir.

Gentile Bellini, 23 Şubat 1507 tarihinde Venedik, İtalya ’da 78 yaşına can vermiştir.

Bellini’nin en ehemmiyetli fotoğrafları, 1577 senesinde Venedik’teki Doge Epilepsiyi’ndaki yangınla yok oldu.

Gentile Bellini ’nin bazı yapıtları :
Lorenzo Giustiniani nin Portresi, 1465,
Venedik Yüksekokulu; Doge Francesco Foscari ’nin Portresi, ykş. 1465,
Correr Müzesi, Venedik; Frederick ’in Portresi, 1469;
Kardinal Bessarion ’un Portresi, 1472, bugün kayıp;
Fatih Sultan Mehmed ’in Portresi, 1480,
Milli Galeri, Londra; Kutsal Haçın Mucizelerimdizisi Kutsal Haçın Harabelerinin San Marco Alanı ’ndan Merasimle Geçirilişi, 1496;
San Lorenzo Köprüsü ’nde Kutsal Haç Mucizesi, 1500;
Pietro de ’ Ludovici ’nin Mucizeyle iyileşmesi, 1501,
Venedik Yüksekokulu;
Aziz Markos ’un İskenderiye ’deki Vaazı Giovanni Bellini ile, 1505,
Brera Galerisi, Milano;
Andre Vendramin ’in Portresi;
Catherine Cornaro ’nun Portresi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın