Anasayfa » Genel » Georg Friederich Handel

Georg Friederich Handel

Georg Friederich Handel Biyografisi

Alman asıllı İngiliz besteci özellikle opera, oratoryo ve enstrüman müziğiyle ünlenmiştir.
Babası Georg Handel, Saksonya Epilepsiyi ’nın evvel berberi sonra başarılı cerrahıydı.Babasının ikini eşi olan rahip kızı Lutherci ’nin ikinci çocukları olarak 1685 senesinde Hallen ’de doğdu.

Handel yedi yaşında saklıca org çalmayı öğrendi.İlk başlarda babasının yardımını göremedi ancak etrafın ihtarları üzerine babasının da yardımını alarak devrin tanınmış orgcularından besteci F.W.Zachow ’dan dersler almaya başladı.

11 yaşına geldiğinde org, keman , piyano ve obua gibi enstrümanları çaldı ve oda müziği yapıtları da besteledi.

Fakat babası hukukçu olmasını istiyordu Hallen Üniversitesi ’nin hukuk bvefatına girdi.Babasını kaybetmesine karşın hukuk öğrenimiyle birlikte müziğe de devam etti.Bu arada Hallen ’deki Reform Katedrali ’nin orgcusu oldu.Bir sene sonrada Hamburg ’a gitti.

Handel, Hamburg Devlet Operası Orkestrası ’nın kemanlaasının kapanma riskine karşı çalıştı yazdığı bir çok operayla bir oratoryosu başarıyla temsil edildi.

1706‘da Hamburg Operası ’ndan ufalayarak İtalya ’ya gitti.Handel, Arcangelo Corelli ve baba oğul Scarlatti ’ler gibi ünlü müzikçilerle tanıştı.

İlk İtalyanca operası Rodrigo ’yu 1707 ’de Floransa ’da yazdı ve sahneledi.Daha sonra Roma ’da çok rakamda beste yaptı.Ölümden Sonra Diriliş oratoryosunu da bu yarıyılda yazdı.

1708 ’de Napoli ’ye gitti burada bir sene kalarak Aci Galatea e Polifemo isimli serenatı yazdı.1709 ’da Venedik ’te sahnelendiğinde büyük hadise yaratan Agrippina operasına da burada başladı.

1710 ’da İtalya ’dan ufalayarak Hannover ’de Elector George ’nin orketra şefliği misyonuna atandı.1716 ’ya kadar müzik idareyiciliği unvanını gözettiyse de zamanının çoğunu Hannover dışında geçirdi.

1718 ’de Londra ’ya döndü Chandos Dükü tarafından Kopellmeister misyonuna getirildi.

Artık işinden bütün teminata kavuşan Handel, 1726 ’da İngiliz tebaasına geçti.Kraliyet şapeli bestecisi oldu.

Handel 1741 ’e kadar 40 opera besteledi.Müzik idareyicisi, besteci, virtüöz, klavsen ve org yorumcusu ünlü hoca olarak çok çalışan Handel ciddi biçimde hasta oldu.

Aix_la_Chapelle ’de sıhhatine yine kavuştuktan sonra daha öncekisi gibi çalışmaya başlayan Handel Serseri ’yi ardından Saul ve Israel ın Egy pt ’i besteledi.

Ayrıca Düşkün Müzikçilere Destek Fonu ’nun oluşturulmasına katkıda bulundu.

Sanatçı iyilikseverliği ve insan sevgisiyle İngilizlerin gönlünü kazandı.1750 senesinde Hollanda ’da araba kazası geçirdi ve ciddi olarak yaralandı.

İyileştikten sonra İngiltere ’ye döndü.Jephtha isimli son oratoryosunu besteledi.Bu sırada gözleri iyice bozuldu.

Alman orijinini hiçbir zaman unutmayan ünlü sanatçı 20 Nisan 1759 tarihinde yaşamını kaybetti.3 bin bireyin katıldığı merasimle Westminster Abbey ’de Şairler Köşesine gömüldü.

İçeriği Oyla

Yorum yapın