Anasayfa » Genel » George Boole

George Boole

George Boole Biyografisi

George Boole ’un çalışmalarını kullananlar dijital çağın temellerini attı. Birçok otоrite tarafından George Boolе ‘bilgisayar biliminin babası’ olarak kаbul ediliyor.

George Boole, 2 Kasım 1815 tarihinde Lincoln, İngiltere ’de John Boole, Mary Ann Joyce çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babasından aldığı derslerden bildikleri ile yirmi yaşına gelince bir özel mektep açtı. Burada matematik hocalığı yaptı.

1847 senesinde “Mananın Matematik İncelemeyi” isimli bir çalışması yayınlandı. Bu eser matematikte yeni bir çığır açmış ve Boole da kesin bir şöhrete kavuşmuştu. 1849 senesinde matematik profesörü oldu.

Birçok otоrite tarafından ‘bilgisayar biliminin babası‘ olarak kаbul edilen Boolе, matematik ve mananın yanısıra edebiyat, felsefe ve ile de ilgilenmiş ve bu konulаr hakkında muhtelif çalışmalar yapmıştır.

İki-bedelli Aristotales anlamını matematiksel temellere oturtan sembolsel manayı yaratmışttı. Buna Boole manayı, Boole cebkocaman, matematiksel mana, sembolsel mana, vb isimler verilmektedir. Boole cebkocaman günümüzde sık sık kullandığımız arama motorlarının temel anlamını oluşturmaktadır.

George Boole, 8 Aralık 1864 tarihinde İrlanda, Cork, Ballintemple ’de 49 yaşına can vermiştir. Bir konferansa yetişmek için uzun zaman yağmur altında yürümüş ve dersi de ıslak elbiseleri ile anlatması neticeyi zatüreeye tutularak yaşamını kaybetmiştir.

1842 senesinde yarıyılın en ünlü matematikçi ve manacılarından bkocaman olan Augustus De Morgan ile tanışan ve mektuplaşma aracılığıyla birlikte çalışan George Boole, 1844 senesinde cebirin diferansiyel eşitliklerin çözümünün uygulanmasında geliştirdiği metod için İngiliz Krallık Derneği’nin madalyasını almış ve matematik dünyasında büyük bir şöhret kazanmıştır. Bundan üç sene sonra tarihte çağdaş sembolik manayı ilk defa kapsayan kitabı “Mananın Matematiksel İncelemeyi” The Mathematical Analysis of Logic yazmıştır. 1854 senesine gelindiğinde ise en ünlü çalışması Düşüncenin Yasaları ’nı An Investigation of The Laws of Thought, on Which are Founded the Mathematical Theories of Logic and Probabilities yayınladı. 1860 senesinde yayınladığı son kitabı Sonlu Değişikliklerin Kalkülüsü Üzerine Bir Çalışma Treatise on the Calculus of Finite Differences günümüzde bile hala bu mevzunun en ehemmiyetli kitaplarından bkocamandır.

George Boole,1855 senesinde Mary Everest Boole ile evlendi. Ethel Lilian Voynich, Alicia Boole Stott, Lucy Everest Boole, Margaret Taylor, Mary Ellen Boole Hinton isimlerinde 5 kızı oldu.

Kitapları :
1847 – “Mananın Matematiksel İncelemeyi” The Mathematical Analysis of Logic
1854 – Düşüncenin Yasaları An Investigation of The Laws of Thought, on Which are Founded the Mathematical Theories of Logic and Probabilities
1860 – Sonlu Değişikliklerin Kalkülüsü Üzerine Bir Çalışma Treatise on the Calculus of Finite Differences

İçeriği Oyla

Yorum yapın