Anasayfa » Genel » George Bush

George Bush

George Bush Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin 41. başkanı
George Herbert Walker Bush; 12 Haziran 1924de Massachusetts şehrinin Milton kasabasında doğdu. Babası Prescott Sheldon Bush , annesi Dorothy Walker Bushdur.

George Herbert Walker Bush, 18 yaşındayken, 1941 senesinde üniversiteye gidiyor ama İkinci Dünya Savaşında Japonların Pearl Harbor ’a 7 Aralık 1941 hücumundan sonra askere gidiyor,deniz güçlerinde devriye kaptanı oluyor. Daha sonra devam ettiği Yale Üniversitesinden 1948 senesinde iktisat okuyarak mezun oldu .

Bush’un babası da Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda senatör olarak vazife yapmıştır.Politik hayatına 1967 senesinde ABD Temsilciler Meclisi Teksas azası olarak başladı. 1971 senesinde Amerika Birleşik Devletleri‘nin Birleşmiş Uluslar Elçisi olarak vazife yaptı. 1976 senesinde CIA‘nın genel müdürü oldu. 1981 senesinde de Başkan Ronald Reagan‘ın yanında Başkan Takviyecisi seçildi. 1988 senesindeki genel tercihlere Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak katıldı. Demokrat Parti’nin adayı Yunan asıllı Michael Dukakis‘i yenerek Amerika Birleşik Devletleri‘ne 41. başkan seçildi. 4 sene vakitle başkanlık yaptıktan sonra 1992 tercihlerinde Demokrat Partinin adayı Bill Clinton‘a karşı tercihi kaybederek politik hayatına nokta koydu.

Bush ile Mihail Gorbaçov , Dördüncü zirve buluşmasında, mutabakata vardı ve Temmuz 1991 ’da nükleer silah ve Stratejik Silahların İndirimi Antlaşması START imza attı .

George H. W. Bush’un başkanlık yarıyılının en ehemmiyetli vakayı 2 Ağustos 1990 da Saddam Hüseyin‘in Kuveyt‘i işgal etmesi ve buna karşılık olarak George H. W. Bush’un birçok Avrupa ve Ortadoğu ülkesinden aldığı takviyeyle Kuveyt‘e müdahale ederek Irak ordusunu güçle Kuveyt’deri çıkartmasıdır. 1990-1991 Körfez Savaşı diye bilinen bu savaştan sonra 12 sene vakitle Irak‘a ambargo uygulanmış ve Irak’ın kuzey bölgesindeki hava sahanlığında Irak’a ait uçakların uçması kısıtlanmıştır.

1945 de evlendiği Eşi Barbara Pierce Bush ’dur. George W. Bush, Jeb Bush, Neil Bush, Dorothy Bush Koch, Marvin Bush, Robin Bush isimlerinde çocukları vardır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın