Anasayfa » Genel » Gila Benmayor

Gila Benmayor

Gila Benmayor Biyografisi

Gila Benmayor, gazeteci ve köşe yazarı olarak Hürriyet Gazetesi‘nde yazmaktadır.

Gila Benmayor, 1960 yılında İstanbul ’da doğmuştur. Yahudi türk yurttaşıdır. İsminin anlamı İbranicede ‘Neşe ’ demekmiş. Bütün ismi Gila Suzan Benmayor ’dur. İstanbul ’da Notre Dame De Sion Fransız Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesinde İngiliz dili ve edebiyatı bvefatında okudu, ardından da İktisat Fakültesi Gazetecilik ve Milletle İlişkilerde mastırını bitirdi.

Gila Benmayor, mastır yarıyılında Hürriyet Gazetesi Dış Haberler bvefatında gazeteciliğe başladı.

Uzun seneler evvel çalışmaya başladığı Hürriyet Gazetesi ’nin her bvefatında vazife alarak müdür takviyecisi ve editörlük misyonlarını yürüterek aynı zamanda Körfez Savaşı dahil sahada sıcak haberler, muhtelif araştırmalar ve sohbetlere imzalaydı.

Gila Benmayor, hali hazırda aynı gazetenin Hürriyet ekonomi bvefatında geniş bir yelpazede yazılar kaleme alarak köşe yazarlığı yapmaktadır. Gila Benmayor, genelde değişik gazetecilerin yer vermediği mevzu ve aktiflikleri izlemek ve kaleme almakla namlıdır.

Gazeteciliğe başladığında adım ismi Gila Parisyan olan Gila Benmayor, konutludur ve İsme adında bir kızı vardır.

Gila Benmayor, TMMOB Mimarlar Odası ’nın 2016 Oktay Ekinci Basın Mükâfatı, Türk Eczacılar Birliği ’nin, Türk Serbest Mimarlar Derneği basın mükâfatları sahibidir.

İlgi alanları arasında, Beijing BM Kadın Doruğu ’nden itibaren mercek altına aldığı dünyada ve Türkiye ’de kadın meseleyi Türk basınında Dünya Ekonomik Forumu ’nun Cinsiyet Raporu ’na dikkat toplayan ilk ad sürdürülebirlilik, etraf, arkeojinin yanı gizeme gastronomi de var. 15 seneyi aşkın müddetten beri Türk Mutfağı ’nın tanıtımıyla ilgili yazılar yazıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın