Anasayfa » Genel » Gina Haspel

Gina Haspel

Gina Haspel Biyografisi

13 Mart 2018 tarihinda CIA Başkanı olarak görevlendirildi.

Gina Haspel, 1 Ekim 1956 tarihinde ABD, Ashland, Kentucky’de doğmuştur. Bütün ismi Gina Cheri Haspel ’dir. Babası Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nde misyon yaptı. Dört kardeşi vardır. Lise eğitimini İngiltere’de bitirdi. Kentucky Üniversitesinde 3 sene okuduktan sonra 4. yılında Louisville Üniversitesi‘ne geçerek dil ve gazetecilik alanında lisans derecesiyle mezun oldu. Üniversiteden sonra Massachusetts‘teki ABD Ordusu askeri kuruluşu olan Fort Devens’te sivil vazifelisi olarak çalıştı.

Gina Haspel ’in adı 2002 senesinde El Kaideli teröristlere Tayland ’daki cezaevinde suda boğulma hissi yaratan “waterboarding” eziyetinin uygulandığı bir ABD kuruluşunu yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

Çok iyi derecede Türkçe ve Rusça bilen Gina Haspel 2000 senesinde Türkiye‘de misyon yapmıştır.

2002 senesinde Tayland‘da bulunan bir CIA cezaevini idaremeye başlayan Haspel, “Kedi Gözü” adlı cezaevinde aralarında El Kaide kuşkulularının da bulunduğu adlardan mesul oldu.

Ocak 1985 ayında rapor memuru olarak CIA bünyesine katıldı. Birçoğu istasyon şefi olarak birçok saklı denizaşırı harekât misyonunda bulundu. İlk saha misyonuna 1987-1989 senelerinde Etiyopya‘da çıktı daha sonra Orta Avrasya, Türkiye ardından 1990-2001 seneleri arasında Avrupa ve Orta Avrasya’da muhtelif misyonlar aldı. 2001-2003 seneleri arasında, Terörle Çaba Merkezinde Genel Müdür Destekçisi olarak misyon aldı.

2004-2005 seneleri arasında Milli Kaynaklar Bvefatı Başkan Destekçisi olarak misyon yaptı. Tayland’daki vazifesinin ardından, Washington DC yakınlarındaki Terörle Çaba Merkezinde bir harekât memuru olarak misyon yapmıştır. Daha sonra CIA‘nin Londra‘daki istasyon şefi ve 2011‘de New York‘da misyon yapmıştır.

Gina Haspel, Şubat 2017‘de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA Başkan Dayanakçılığı misyonuna getirildi. Gina Haspel, CIA Başkan Dayanakçılığı misyonuna getirilmeden önce Tayland ’da bulunan CIA hapishanesine idarıyordu.

Gina Haspel, 33 senelik CIA kariyerinin çoğunu, yurtdışında ve CIA genel merkezinde, Londra‘da ajansın en ehemmiyetli temsilcisi olarak ve 2013‘te saklı hizmetinin başı olarak da dahil olmak üzere saklı vazifelerde geçirdi.

Gina Haspel, terörle gayrette mükemmeliyet için George Bush Mükâfatı, Donovan Mükâfatı , Merit İstihbarat Madalyası ve Başkanlık Mükâfatı Mükâfatı gibi bir dizi mükâfata layık görülmüştür.

Gina Haspel, 1976 senesinde ABD Ordusu’nda misyon yapan Jeff Haspel’le evlendi. 1985 senesinde boşandılar.

13 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson‘ı vazifeden aldı. Trump bu misyona CIA Başkanı Mike Pompeo‘yu getirdi. Boşalan CIA Başkanlığına da Gina Haspel getirildi. Haspel ABD tarihinin ilk kadın CIA direktörü oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın