Anasayfa » Genel » Gioacchino Rossini

Gioacchino Rossini

Gioacchino Rossini Biyografisi

Operalarıyla ünlü İtalyan besteci Rossini kırkı aşkın opera yazmıştır.
Babası Anton trompetçi, annesi Renata opera şarkıcısı olan ailenin oğulları olarak 1792 senesinde dünyaya geldi.

Babası 1796 ’da siyasal çatışmalarda, Fransız Devrimi ’nden yana olduğu için tutuklandı.Annesi hayatını şarkıcı olarak kazanmak zorunda kaldı.

Rossini ise üç sene klavser dersleri aldı, daha sonra Angelo Tesei ile şöhret ve armoni çalıştı.Kısa zamanda kendini geliştirerek kilisede solistlik yapmaya başladı.

1806 senesinde Bologna ’da Filarmoni Mektebi ’na girdi.Birçok şarkıcı yetiştiren Mombelli ailesi için ilk defa 1812 ’de sahnelenen “Demetrio e Polibio” isimli ilk opera seria ’sını yazdı.

İlk ciddi operasını 1810 ’da besteledi ve 1812 senesine Doğru daha şimdiden beş opera alana getirdi.İtalya ’nınk tanındı.

1813 ’de Venedik ’te yazdığı “Tancred” isimli operası onun daha çok tanınmasını sağladı.Bu sıralarda bir “İtalyan Kızı Cezayir”de isimli operasını da besteledi.

Napoli Tiyatrosu ’nun müdürü Barbaja, yıl da en az iki opera yazması üzerine Rossini ile sözleşme yaptı ve kendisine 15.000 frank ücret bağladı.

“elizabeth” isimli yapıtı yeni bir uvertürle desteklenerek ehemmiyetli bir başarı daha kazandı.Bu başarı üzerine 1816 karnaval sezonu için Roma ’dan çağrıldı.

Roma ’da ilk operası başarılı olmadı, ikincisi Almaviva ’da başarısızlığa uğradı ve kısa bir müddet sonrada “II Barbiere di Siviglia” olarak değiştirildi.

Aynı sene Napoli ’de “Otello” operasını yazdı.1817 ’de “Külkedisi” , 1818 ’de “Musa Darıda” isimli çok bedelli operalar daha yazdı.

28 yaşındayken Napoli Tiyatrosu şarkıcılarından soprano İsabella ile evlendi.1822 senesinde konserli ve süvareli geziler yapmak üzere Londra ’ya gitti.

Konser turnesi 5 ay sürdü oradan konserler vermek ve kendisini tanıtmak üzere Paris ’e geçti.Fransa ’da evvel 18 ay İtalyan Tiyatrosu müdürlüğünde müzik müfettişi ve kral bestecisi oldu.

Venedik ’te “Tancred” operasıyla başlayan galibiyetleri “Guillaume Tell” operasıyla Paris ’te bitti.Bu son operasından sonra 30 yaşında opera yazmayı terk etti ve emekliye ayrıldı.

1845 ’de ilk eşi can verdiği için yine Olmpe Pelisie isminde bir müziksever dul bayanla evlendi.

13 Kasım 1868 tarihinde Paris yakınındaki Passy ’de hayatını kaybetti.

Fakat 18 yıl sonra İtalya, Rossini ’nin kabrini geri istedi.Rossini yeniden merasimle İtalyan hükümetine teslim edildi ve sanatçı son uykusuna uğurlandı.

Yapıtları: Demetrio e Polibio, La Cambiale di Matriminio, Ciro İn Babilonia, La Scala di Seta, Tancredi, Aureliano in Palmira, Sigismondo, Almaviva, La Gazzetta, Otello, La Cenerentola, La Gaza Ladra, Armida, Adelaide di Borgogna, Mose in Egitto, Adina, Ricciardo e Zoraide, Ermione, Zelmira, Semiramide, Guillaume Tell.

İçeriği Oyla

Yorum yapın