Anasayfa » Genel » Hacer Foggo

Hacer Foggo

Hacer Foggo Biyografisi

Hacer Foggo, 4 Aralık 1967 tarihinde Köy Enstitüsü mezunu hoca bir baba ile ev hanımı bir annenin kızı olarak Tokat ’ın Zile ilçesinde doğmuştur. Reel ismi Hacer Yıldırım ’dır. Ailesi, 1980 senesinde 12 Eylül darbesinden sonra İstanbul ’a taşındı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sarih Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bvefatından mezun oldu.
Hacer Foggo, 1989 senesinde gazeteciliğe başladı.

Ağırlıklı olarak insan kaynakları mevzularına odaklanan muhtelif gazete ve mecmualarda 15 sene boyunca muhabir olarak çalışan Hacer Foggo, 2003 senesinden itibaren kent fakirliği üzerine çalışmalar yaptı.

İstanbul Gaziosmanpaşa’da 12 – 13 Mart 1995 tarihlerinde alana gelen ve 17 şahsın vefatıyla sonuçlanan Gazi Vakaları ile alakalı Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen mahkemeye Evrim Alataş, Ahmet Şık, Miyase İlknur gibi gazetecilerle birlikte “şahit” olarak katıldı. Polis memuru Adem Albayrak’ın “uzun namlulu silahlarla milletin üzerine ateş ettiğini gördüklerini ve fotoğrafladıklarını” söyleyen adlar arasında yer aldı.

Hacer Foggo, İngiliz bir eğitimci ile evlenerek, eşinin soyadını aldı. Bir çocuğu vardır.

Hacer Foggo, 2006 senesinde kentsel değişim projeleri sebebiyle Roman yurttaşların yerlerinden edildiği Sulukule, Küçükbakkalköy, Kağıthane ’de aktivist olarak semtlinin yanında yer aldı.

Hacer Foggo, 2016 senesinde ekonomik sebeplerde mektebe devam etmeyen, mektebi terk eden çocuklara müteveccih Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi ’ni kurdu.

koronavirüs pandemisi yarıyılında 18 Mart 2023 tarihinde dostlarıyla birlikte Derin Fukaralık Ağı ’nı kurarak temel lüzumlara erişemeyen 3 binden fazla aileye besin, tablet vb. sevk edilmesini sağladı.

Şişli Belediyesi Meclis Azası olan Hacer Foggo, ayrıca Genel Merkeze bağlı CHP Fukaralık Dayanışma Büroyu Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir. 27. yarıyıl milletvekili tercihlerinde CHP ’den İstanbul milletvekili adayı olmuş ancak 18. Sırada olduğu için seçilememiştir.

Hacer Foggo, yerel idare, politik partiler ve kamu ile derin fukaralık mevzusunda buluşmalar yaptı, teklifler sundu.

2015 senesinde Ashoka Fellowu ve 2023 senesinde de Wow Dünya Kadınlar Şenliği ’nde Türkiye ’den lider kadından bkocaman olarak seçilen Hacer Foggo, 2023 senesinde SES Denklik ve Dayanışma Derneği ’nin liderliğinde, kadın hareketinin geniş katılımıyla belirlenen “SES Senenin Kadınları 2023” mükâfatını aldı.

2023 senesinde Modern Gazeteciler Derneği ÇGD Eskişehir Şubesi 29. ÇGD Uğur Mumcu Dayanışma Mükâfatı ’nü aldı.

Kitapları:
2002 – Nesturiler: 1843-1846 Nesturi kırımı

İçeriği Oyla

Yorum yapın