Anasayfa » Genel » Hafız Esad

Hafız Esad

Hafız Esad Biyografisi

1971-2000 seneleri arasında Suriye devlet başkanlığı yaptı.
Lazkiye eya 6 Ekim 1930 da, Muhtaç bir nusayri ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu parasal güçlüklerle geçti, asker olmak istedi. 1955’te Hums Askeri Akademisi’nden kaptan subay olarak mezun oldu ve 1958 senesinde gece savaşı eğitimi görmek emeliyle SSCB’ye sevk edildi. Yurduna döndükten sonra uzun seneler orduya hizmet eden Esad, başarılarıyla hava filosu komutanlığına kadar yükseldi.

1961’de Mısır Devlet Başkanı Nasır’ın başını sürüklediği Pan-Arap ütopyosını asıllaştırmaya çalışan Birleşik Arap Cumhuriyeti ’nden Suriye’nin çekilmesine karşı çıktığı için, 1961’de Silahlı Kuvvetler’den ihraç edildi. Ordudan dağıldıktan sonra 16 yaşından itibaren azası olduğu Baas Partisi‘nin askeri kanadında kilit bir misyon üstlendi ve 1963’te hakikatleştirilen darbede ehemmiyetli rol oynadı.1965’te Hava Güçleri komutanlığına getirildi, ardındtisi nin Suriye kolu içindeki radikal ve bağımsızlık yanlısı kanadın, barışçı kanadı yıkmasının ardından partideki hizmetlerinin karşılığında Şubat 1966’da Korunma Bakanı oldu.

1969-1970 seneleri arasında Baas Partisi’nin sivil ve askeri kanatları arasında baş gösteren iktidar gayretinde aktif biçimde yer aldı.Bu çatışmayı doruğa çıkaran Filistinli gerillalarla Ürdün ordusu arasında çıkan Ürdün iç savaşında hangi tarafın yakalanacağı kavgaları ülkeyi bcan verdiği yarıyıldan başarıyla sıyrılarak 13 Kasım 1970 ’te kansız bir darbeyle iktidarı ele aldı. Mart 1971’de yapılan referandumla ile de Suriye’nin devlet başkanı seçildi ve yaşama gözlerini yumana kadar bu vazifeyi sürdürdü.

Esad’ın, ülkeyi idarediği yarıyıl dünyanın kaynayan kazanı Ortadoğu’nun en hareketli seneleri idi. Doğu komşusu Irak ’ta iktidar ve kardeş parti Baas idareyicileriyle hiç bir zaman yıldızı barışmadı. Ekim 1973’te İsrail’e savaş açan Mısır’ın yanında yer aldı , ancak bozgunla çıktığı savaşın ardından Mısır ile de yolları böldü.

Sonraki senelerde SSCB ile ilişkilerini geliştirdi.1980’de SSCB ile imza atılan 20 senelik arkadaşlık ve işbirliği antlaşmasını, 1982’de SSCB’den silah ve teknik destek almayı öngören bir başka antlaşma izledi.1984’te bu ülkeye yaptığı geziyle ikili ilişkileri daha da ileriye götürdü. Filistin Kurtuluş Örgütü’ne geniş destek verdi, ancak FKÖ idaresiyle ortaya çıkan ihtilaf üzerine, bu teşkilat içinde Suriye’ye bağlı yeni teşkilatlar oluşturmaya çalıştı. 1991’de FKÖ lideri Yaser Arafat’la ilişkilerini düzenledi.

Esad yönetimi ülke içinde özellikle Müslüman Kardeşler‘in muhalefetert tedbirler aldı, Şubat 1982’de Müslüman Kardeşler’in kalesi olan Çiğe kentinin büyük miktarda devrilmesine, 10 bin ile 20 bin arasında bireyin can vermesine yol açtı. Bu vaka Çiğe Kırımı olarak bilinir.Parti ve devlet idaresindeki şahsi teftişini sürdüren Esad, 1978, 1985, 1991 ve 1999’da dört defa daha devlet başkanlığına seçildi.

2000 senesinde Akciğer kanserine can verdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın