Anasayfa » Sağlık » Hamilelere Kolay Tavsiyeler

Hamilelere Kolay Tavsiyeler

Turgut Özal Üniversitesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Aydın, kalp hastalıklarının kişide bebeklik çağında ailedeki yüksek kolesterole bağlı olarak başladığını belirtti.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vefat nedenleri arasında ilk sırada kalp hastalıkları geliyor. Turgut Özal Üniversitesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Aydın, kalp adalesini besleyen koroner arterlerin tıkanmasının en sık vefat nedeni olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Aydın, kalp hastalıklarına dair cemiyette az bilinen bir mevzuya dikkat sürükleyerek, koroner kalp hastalığının bir diğer çok önemli ve önlenebilir nedeninin de ailevi hiperkolesterolemi kolesterol yüksekliği olduğuna dikkat çekti. Aydın, ailevi hiperkolesteroleminin erken yaşta damar sertliğine ve 40’lı yaşlardan itibaren koroner kalp hastalığı neticeyi ani vefatlara neden olduğunu belirtti. “Bu hastalık, kanda yüksek miktarda bulunan kolesterolü bedenin temizleyememesi neticeyi ortaya çıkmaktadır” diyen Aydın, anne veya babadan birisinde bu şekilde kalıtsal kolesterol yüksekliği olması gidişatında bu hastalığı çocuğuna geçirme ihtimalinin yüzde 50 olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Aydın, “Türkiye’de en az 300-350 bin kişide ailesel hiperkolesterolemi olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. 

“YÜZDE 90’I BİLMİYOR”

Prof. Dr. Aydın, bu hastaların yüzde 80-90’ının hastalandığını bile bilmediğini ve ancak kalp krizi geçirildikten sonra incelenince ortaya çıktığını andırdırdı. Kolesterol yüksekliği olan çocukların çok büyük kısmında herhangi bir şikayet veya tetkikte bir bulgu olmadığını belirten Aydın, şöyle devam etti: 

“2 yaşından evvel kolesterol yüksekliği saptansa bile çok fazla yüksek değilse genellikle herhangi bir diyet veya ilaç tedavisi önerilmiyor. 2 yaşından sonra ise karbonhidrat tüketiminin, özellikle basit şekerlerin tüketiminin eksiltilmesi, düşük yağ içerikli besinlerin, mesela peynirin yarım yağlı veya az yağlı olanlarının tüketilmesi gibi diyet tedavisi başlanıyor. Daha büyük çocuklarda kolesterol seviyeinin yüksekliğine göre ilaç tedavisi de eklenebiliyor.”

Prof. Dr. Aydın, ailede herhangi birinde LDL kolesterol yani makûs kolesterol yüksek saptandı ise bütün ailenin kan yağ seviyei ölçümü yaptırılmasını, yine ailede bir erkekte 50 yaşından evvel, bir bayanda 60 yaşından evvel kalp damarlarında tıkanıklık oldu ise bütün ailenin kan yağ düzeylerini ölçtürmesini önerdi. Aydın ayrıca, “Çocuklarınızda en erken 2 yaşında, en geç 10 yaşına kadar kan yağ düzeylerini ölçtürün” tavsiyesinde bulundu. Prof. Dr. Aydın, ailevi kolesterol yüksekliğinin çocuklukta saptanabilmesi gidişatında ömrün 30-40 sene daha uzun olmasının sağlanabileceğini anlattı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın