Anasayfa » Genel » Hareketlilik arttı, ikinci el otomobil fiyatları sıfır otomobil fiyatlarını geçti! Peki fiyatlar neden artıyor?

Hareketlilik arttı, ikinci el otomobil fiyatları sıfır otomobil fiyatlarını geçti! Peki fiyatlar neden artıyor?

Sıfır arabalarda yaşanan tedarik meseleyi sebebiyle yetkili bayilerde sıfır araba bulmak güçleşti. Liste maliyeti üzerinden araba almak isteyenlere aylar sonrasına teslimat günü veriliyor. Sıfır taşıtlarda yaşanan kasvet sebebiyle ikinci el arabalara arz arkasıydı. İkinci el araba maliyetleri de sıfır araba maliyetlerini geçti. İkinci ele gösterilen arz maliyetleri de uçurdu.

İkinci el araba pazarındaki hareketlilik ile alakalı bilgi veren galerici Gökhan Ardeşen, maliyetlerin yüksek olmasına karşın arzın fazla olduğunu ifade etti. Ardeşen, ”Araba maliyetleri sene başından beri artıyor. Arabaların maliyetlerinin devamlı çoğalmasından dolayı yatırım emeliyle taşıt alanlar oluyor. Gereksinim için değil de yatırım için arzı da ilave edilince maliyetler artıyor. Daha Öncekinden yatırım için konut alınırdı şimdi ise konuta göre araba daha erişilebilir olduğu için yatırım için seçim ediliyor” dedi.

İKİNCİ EL ARABA MALİYETLERİ, SIFIR ARABALARI GEÇTİ

Sıfır vasıtaların bayilerde bulunmaması sebebiyle maliyetlerin çoğaldığına da dikkat toplayan Ardeşen, ”Yetkili bayilerde sıfır araba bulmak güçleşti. Aylar sonrasına teslim tarihi veriliyor. Araba almak isteyenler bayilerde taşıt bulamayınca ikinci ele yöneliyor. İkinci elde de maliyetler sıfır araba maliyetini geçti. Maliyetler devamlı çoğaldığı için gereksinim dışında araba alanlar vasıtaların maliyetlerini yükseltiyor” diye konuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın