Anasayfa » Genel » Hedef 1 milyon adet! Otomotivde satış rekoru kırıldı

Hedef 1 milyon adet! Otomotivde satış rekoru kırıldı

Senenin ilk altı ayında elektrikli taşıt satışlarının geçen seneye göre takribî 6 kat çoğalış göstermesi de dikkat çekti. Sektör yetkilileri, yatırım emelli satışların devam ettiğini vurgularken, pazarın sene sonunda 1 milyon adet barajını geçebileceğini öngörüyor. Mayıs ayında Togg’un 306 adet taşıt teslimatı yaptığını duyuran ODMD, Haziran ayı raporunda ise Togg’un teslimat rakamı hakkında bir bilgi paylaşmadı. ODMD’den yapılan açıklamada, Togg’un Haziran ayında teslimat adedinin ilerleyen günlerde açıklanacağı kaydolundu

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği ODMD Haziran ayı bilgilerini açıkladı.
Buna göre, Türkiye araba ve hafif ticari taşıt toplam satışları, 2023 seneyi ocak-haziran yarıyılında bir evvelki senenin aynı yarıyılına göre yüzde .55.3 çoğalarak 555 bin 867 adet olarak reelleşti.

Araba satışları, senenin ilk altı ayında geçen seneye göre yüzde 54.5 çoğalışla 429 bin 870 adet seviyesine çıkarken, bu yarıyılda hafif ticari taşıt satışları da yüzde 58.2 oranında arkasıydı ve 125 bin 997 adede yükseldi.

10 YILLIK ORTALAMANIN YÜZDE 54 ÜSTÜNDE

Otomotiv pazarında Haziran ayında ise dikkat sürükleyen neticeler elde edildi. Öyle ki, otomotiv pazarı sene başından bu yana süren rekor trendini Haziran ayında da devam ettirdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın