Anasayfa » İlaç Rehberi » Hekzoton

Hekzoton

Helmicide nedir ne için kullanılır, Helmicide nasıl kullanılır, Helmicide’in saklanması, Helmicide’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Helmicide’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Piperazin -hidrat

Ambalaj:

 800 mg/5 mL x 100 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Ascaris Lumbricoides(solucan) ve Enterobius vermicularis(kıl kurdu) tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Piperazin Ve tozlarına karşı duyarlı olan kişilerde, böbrek, karaciğer yetmezliklerinde(yeni geçirilmiş sarılık dahil), nö-rolojik hasarlarda, epilepsidekullanılmamalıdır. Eğer önemli bir SES ve gastrointestinal sistem ve hipersensitivite reaksiyonu görülürse kullanıma devam edilmemelidir.

Uyarılar:

 Kıl Kurdu (oksiyür) tedavisinde sonra gerek büyüklerde ve gerekse çocuklarda otoenfeksiyon olabileceğinden ilk tedaviden 2 hafta sonra aynı tedavi bir kez daha tekrarlanmalıdır.Aynı evdeki şahısların birinde kıl kurdu görülürse, evdeki herkesin aynı tedaviye tabi tutulmaları gerekir.

Yan Etkileri:

 Nadiren Bulantı, kusma, diyare, ürtiker, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi belirtiler olabilir.Nadiren hemolitik anemi gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Pirantel Ve klorpromazin ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi:

 Ascariasis tedavisinde 2 gün peşpeşe sabahları 75 mg/kg hesabıyla (maksimum 3.5 g) ve Oxyuriasis tedavisinde 8 gün boyunca aralıksız her sabah 65 mg/kg hesabıyla (maksimum 2.5 g)uygulanır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın