Anasayfa » İlaç Rehberi » Hepavax-Gene

Hepavax-Gene

Hexacorton nedir ne için kullanılır, Hexacorton nasıl kullanılır, Hexacorton’in saklanması, Hexacorton’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Hexacorton’in olası yan etkiler nelerdir.

Krem

Prednizolon asetat

Ambalaj:

 5 mg/gx30 g’lik tüp.

Endikasyon:

 Bir Glukokortikoid olan prednizolonun antiflojistik, antieksudatif, antialerjik antipruritik etkileri vardır. Değişik kökenli deri hastalıklarında endikedir.

Kontrendikasyon:

 Deri tüberkülozunda, frengi özellikli deri hastalıklarında, viral enfeksiyonlarda (varicella ve vaccine dahil) ve mikotik rahatsızlıklarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 İmmünosüpresif etkileri nedeniylekortikosteroidler, bakteriyel ve mikotik hastalıkların şiddetlenmesine nedenolabilir. Tedavi sırasında irritasyon ve kontakt dermatit gelişirse tedaviye ara verilmelidir. Gebeliğin ilk üç ayında prensip olarak kullanılmamalı, çok gerekli ise kısa süreli kullanılmalı ve geniş yüzeyli uygulamalardan kaçınılmalıdır.Kortikosteroidler plasentayı geçip anne sütüne dağı bildiklerinden, emziren annelerde ihtiyatla kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Geniş yüzeylere uzun süreli kullanım sonucunda ve kapalı bandaj altında daha yüksek oranda olmak üzere, yanma,batma, irritasyon, kuruluk, folikülit, hipertrikoz, hipopigmentasyon, perioral dermatit, alerjik kontakt dermatit, deride maserasyon, ikincil enfeksiyon, deri atrofisi, telenjiektazi, purpura, vezikülasyon, striae, miliaria gibi yan etkiler görülebilir. Geniş yüzeylere uzun süreli kullanım sonucunda HHA supresyonu, Cushing sendromu, hiperglisemi ve glikozüri gibi yan etkiler görülebilir.

Doz Önerisi:

 Günde 1-3 kez uygulanır. Rezistans oluşumunu önlemek için tedavi kısa sürede bırakılmamalıdır. Kullanım süresi yetişkinlerde b12, çocuklarda 4 haftayı geçmemelidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın