Anasayfa » Genel » Herkes merakla bekliyordu, sonunda açıklandı! 2023 yeni ÖTV muafiyet limiti ne kadar oldu?

Herkes merakla bekliyordu, sonunda açıklandı! 2023 yeni ÖTV muafiyet limiti ne kadar oldu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulana Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği bugün tarihli Resmi Gazetede yerini aldı. Engelli vatandaşlarımızın merakla beklediği 2023 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limiti de belirlenmiş oldu.

Resmi Gazetenin yayımlanan mükerrer sayısına göre engelli vatandaşlara araç alımlarında ÖTV muafiyet limiti 1 milyon 4 bin 200 lira olarak uygulanacak. Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde alınan maktu vergi 260 liraya yükselirken, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için yüzde 61,5 oranında güncelleme yapılacak. Artırılan ÖTV muafiyet limiti ile birlikte engelli vatandaşlarımızın satın alabileceği araçlarda artış yaşandı. SUV’lar da dahil olmak üzere pek çok model yeni düzenleme ile birlikte alınabilecek.

SUV ARAÇ MODELLERİ LİSTEYE DAHİL OLDU

Sıfır araç modellerinde yaşanan zamlarla birlikte ÖTV muafiyet limiti yetersiz kalmıştı. Güncellenen yeni limit ardından pek çok model araç listeye dahil olurken, engelli bireyler için daha kullanışlı olan SUV modelleri de ÖTV indirimi ile satın alınabilecek.

ÖTV MUAFİYETLİ SUV ARAÇ LİSTESİ 2023

Herkes merakla bekliyordu, sonunda açıklandı! 2023 yeni ÖTV muafiyet limiti ne kadar oldu?

2023 yılı ÖTV muafiyeti limiti değişikliği sonrası ÖTV indirimi ile alınabilecek araçlar listesi şı şekilde sıralanabilir:

Dacia: Sandero Stepway, Duster ve Jogger Fiat: Egea Cross, Efea Cross Wagon, 500L ve 500X Renault: Captur Hybrid ve Kadjar Peugeot: SUV 2008 ve SUV e-2008 Ford: Ecosport, Puma ve Kuga Opel: Crossland, Mokka, Mokka-e ve Grandland Volkswagen: T-Cross, Taigo ve T-ROC Skoda: Kamiq ve Karoq Citroen: C3 Aircross ve C4 Toyota: Yaris Cross ve Corolla Cross Hybrid Seat: Arona Nissan: Juke ve QashQai Honda: Jazz e:HEV Suzuki: Vitara Hybrid ve S-Cross MG: ZS ve HS

İçeriği Oyla

Yorum yapın