Anasayfa » Genel » I. Katerina

I. Katerina

I. Katerina Biyografisi

Çariçe I. Katerina, Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti arasında yapılan Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa ile görüştüğü ileri sürülmektedir.

I. Katerina, 15 Nisan 1684 tarihinde Polonya ’nın Malbork bölgesinde köylü ailesinin kızı olarak doğmuştur. Doğduğu zamanki ismi Marta Elena Skavronska idi. Üç yaşında yetim kaldı ve Lüterci papaz Johann Ernst Glück tarafından büyütüldü.

Ruslar, 1700 senesinde İsveç ile yaptıkları savaşlar sırasında Katerina’yı esir aldılar ve kimsesiz köylü kızı, Çar Petro’nun danışmanlarından birinin hizmetçiliğini yapmaya başladı. Misyoni, danışmanın konağında çamaşırcılıktı. Katerina, bu arada efendisinin konağına sık sık gelen Çar’ın gönlünü çelmeyi başardı, 1703‘te Çar’dan bir çocuk dünyaya getirdi ve 1705’te Ortodoks dinine geçti ve Ekaterina Aleksiyevna ismini aldı.

I. Katerina, 1712 senesinde Rus çarı I. Petro ile evlendi. 1703 ’te Çardan bir çocuk dünyaya getirdikten sonra Ortodoks olup ismini değiştirmişti. I. Katerina ve Petro ’nun bu evlilikten 11 çocuğu dünyaya geldi ancak içlerinden yalnızca Anna ve Yelizaveta isimli iki kızı yaşadı. Yelizaveta daha sonra Rusya‘nın çariçesi oldu. Eşi I. Petro ’nun 8 Şubat 1725 tarihindeki vefatına kadar evli kaldılar.

I. Katerina‘nın 1710-1711 seneleri arasında Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti arasında yapılan Prut Savaşı sırasında barışı sağlamak bizzat Osmanlı veziriazamı Baltacı Mehmet Paşa‘yla ziyaretlere katıldığı ileri sürülmektedir. Ancak Prut Savaşı’nı en ince detaylarıyla anlatan iki tarafa ait ruznamelerden hiçbiri I. Katerina ile Baltacı’nın buluşmalarından bahsetmiyor.

Rakamca üstün olan Osmanlı ordusunun Rus ordusunun çevresini sardığı sırada I. Petro çaresiz umutlarla bu abluka etmeden çıkışın yollarını arıyordu. Osmanlı ordusu ise sabırsızlıkla son taarruz emrini beklemekteydi. Karısı Katerina Osmanlı’ya teslim olarak bir barış teklifinde bulunmayı önerdi. Baltacı Mehmet Paşa tarihteki yenilgileri göz önüne getirerek hiçbir riske girmemek ismine Rusya’nın barış teklifini kabul etti.

Prut savaşından sonra 1712 Şubat’ında Çar ile resmen evlendi.

I. Katerina, 1714 senesinde taç giydi. I. Petro ’nun 8 Şubat 1725 tarihinde vâris bırakmadan ölmesi üzerine de asillerin muhalefetine karşın saray muhafızlarının ve bazı askerlerin desteğiyle “Çariçe” ilân edildi.

Devlet işlerini kocasının daha evvel belirlemiş olduğu altı kişilik bir danışmanlar heyetine bırakan I. Katerina, dış politikada İngiltere, Fransa ve Prusya‘nın oluşturduğu Hannover Birliği’ne karşı Avusturya ile İspanya‘nın tarafını yakaladı.

I. Katerina, 17 Mayıs 1727 tarihinde Tsarskoye Selo, Puşkin, Rusya ’da 43 yaşında tüberküloz hastalığına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın