Anasayfa » Genel » I. Maximilian (Kutsal Roma İmparatoru)

I. Maximilian (Kutsal Roma İmparatoru)

I. Maximilian Kutsal Roma İmparatoru Biyografisi

Kutsal Roma İmparatoru I. Maximilian, 1493 senesinden vefatına kadar karar sürmüş, yaptığı savaşlar ve evlilikler sayesinde Habsburg Hanedanı’nın nüfuzunu çoğaldırmıştır.

I. Maximilian Kutsal Roma İmparatoru, 22 Mart 1459 tarihinde Wiener Neustadt, Avusturya ’da doğmuştur. Babası III. Friedrich, annesi Portekizli Eleanore ’dır. Babası 1440’ta Alman kralı, 1452’de Kutsal Roma-Cermen İmparatoru olmuştu. Ayrıca Avusturya dükü olan babası, oğlunun eğitimine ehemmiyet verdi.

1477 yıızı Mary ile evlenerek Fransa ’nın doğu hududunda yer alan Bourgogne topraklarının sahibi oldu. Bu hadise üzerine Bourgogne giren Fransızları 7 Ağustos 1479 tarihinde yenilgiye uğrattı. 1482 senesinde eşi can verince Hollandalılar onun düklüğü düştüğü için itiraz etmelerine rağmen Bourgogne dükünün kızı Mary ’den olma oğlu I. Philipp ’i Hollanda naibi yaptı.

16 Şubat 1486’da Alman kralı ilan edilen I. Maximilian, Felemenk’i Hollanda oğlu Philipp’e verdi. Babası III. Friedrich ’in 19 Ağustos 1493 tarihinde ölmesinden sonra Kutsal Roma İmparatoru ilan edildi. Aynı sene Fransa’yla imzaladığı uyuşmayla Felemenk’in kendisine ait olduğunu Fransızlara kabul ettirdi.

Macaristan kralı I. Matyas ’ın 1490 senesinde ölmesi üzerine, Macarlar ile çarpışmaya başlayarak Avusturya topraklarını geri aldı.

19 Ağustos 1493 tarihinde babası can verince Kutsal Roma İmparatoru ilan edildi.

I. Maximilian Kutsal Roma İmparatoru, İmparator olmadan evvel 1491 senesinde Bretanya Düklüğü’nü Fransa’ya kaptırmamak istediği için Bretanya dükü François’nın yaşayan tek çocuğu ve varisi olan kızı Bretanyalı Anne ile evlendi. Ancak Fransa kralı VIII. Charles’ın 1470-1498 itirazları ve tehditleri üzerine Anne, Maximilian’dan parçalayarak VIII. Charles‘la evlendi.

Böylece Bretanya düklüğünü de kaybeden Maximilian, 1494‘te Milano dükü ve VIII. Charles’ın düşmanı Ludovico Sforza’nın yeğeni Bianca Maria Sforza’yla evlendi. İtalya Savaşları’na Fransa’nın düşmanı olarak katıldı.

Fransa‘nın I. İtalya Savaşı’nda 1494-98 yenilgiye uğraması üzerine İtalya Fransız işgalinden kurtuldu. Ancak Maximilian, tüm dikkatini İtalya’ya yönelttiğinden İsviçre‘de artan milliyetçi isyanları görmezlikten geldi. Bunun üzerine İsviçreliler, 1499 senesinde I. Maximilian’ın kuvvetlerine karşı zafer kazanarak, İsviçre‘nin Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’ndan muaf yakalanmasını sağladılar. Sonradan Maximilian İsviçre’yi yeniden Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’na katmak istese de, başarısız oldu.

1500‘lere girildiğinde, Avrupa’nın vaziyeti şöyleydi; Fransa, Kral VIII. Charles’ın vefatından sonra yerine geçen XI. Louis döneminde yeniden güçlenmiş, İtalya‘daki savaşlar yeniden başlamış II. İtalya Savaşı, 1499-1502, Ludovico Sforza Milano‘ya giren Fransızlarca düklüğünden parçalamaya zorlanmış, Venedik Cumhuriyeti ve Osmanlı Devleti savaşmakta 1499-1503 Osmanlı-Venedik Savaşı, İspanya Kristof Kolomb‘un keşfettiği Amerika‘ya keşif seferleri yapmakta ve Almanya‘da tedirginlikler başgöstermekteydi.

Maximilian, giderek büyüyen Fransız tehdidine karşı 1490’larda İspanya kralı I. Ferdinando ve kraliçesi Kastilyalı Isabel’in kızları Juana’yla Deli kendi oğlu Yakışıklı Philipp’i evlendirmişti; bu evlilikten 1500 senesinde sonradan Kutsal Roma-Cermen İmparatoru ve İspanya kralı V. Karl Şarlken ile Kutsal Roma İmparatoru I. Ferdinand Kutsal Roma İmparatoru doğmuştu. Öte yandan Maximilian, giderek artan Osmanlı tehlikesinin de bilincindeydi, nitekim Macaristan ve Bohemya kralı Vladislas 1456-1516’la iyi ilişkiler kurmuş ve evlilik yollarıyla ilişkilerini sağlamlaştırmıştı. Sonradan bu evlilikler, Maximilian’ın işine çok yarayacaktı.

Fransa kralı XII. Louis, II. İtalya Savaşları’nı 1499-1502 başlattıktan kısa bir zaman sonra, Fransa İtalya’nın büyük kısmını işgal etmişti. Bunun üzerine Fransa’nın eforundan çekinen bazı devletler, Maximilian’ın liderliğinde “Milletin Mutluluğu İçin Birlik”‘i kurdular. Louis, Birlik’e karşı çok savaştı ve sonunda Birlik’i yenmeyi başardı 1508. Ancak İtalya Savaşları, giderek şiddetlenerek devam etti. Bu arada Maximilian’ın oğlu ve İspanya kralı I. Ferdinando’nun varisi Deli Juana’nın kocası olan Yakışıklı Philipp, kayınpederini tahtı kendisine ve Juana’ya bırakmaya zorlayarak I. Felipe 1504-06 ismiyle İspanyalı tahtına çıkmıştı. Felipe’nin 1506’da ölmesinden sonra Ferdinando tahtı yeniden elegeçirdi ve Maximilian’la kendisinin torunları olan 6 yaşındaki Carlos’yu V. Karl varisi ilan etti. Böylece V. Karl Şarlken 1516’da İspanyalı, 1519’da Alman ve Avusturya tahtına çıktı.

“Milletin Mutluluğu İçin Birlik” Kral XII. Louis tarafından yenilgiye uğratılınca, Maximilian Louis’le uyuşmayı yeğledi. Ancak gizlice III. İtalya Savaşı’nda 1508-1512 Louis’ye karşı savaşan İtalyan devletlerine takviye etti.

31 Ekim 1517‘de Alman rahip Martin Luther, Wittenberg’de 95 Tez’ini kale kilisesinin kapısına asarak, Katolik papazlarını tanımadığını ilan etti ve böylece Reform Hareketi baş gösterdi. Kısa müddette Almanya‘ya dağılan Reform Hareketi, Papa X. Leo‘nun tepkisini çekti. Papa’nın tutulmasını arz ettiği Luther, Saksonya dükü III. Friedrich‘in gözetmesine girdi ve Papa’nın gönderdiği aforoz kağıdını yaktı. Maximilian, başta Luther’in neden olduğu Reform hareketlerini umursamasa da, Papa’nın tepkisi ve hareketlerin tehlikeli bir şekilde dağılması üzerine Luther’i heretik ilan etmek zorunda kaldı. Hakikatinde Martin Luther‘in neden olduğu Reform’u umursamayan Maximilian, Martin Luther‘in kurduğu Protestanlık mezhebinin İmparatorluğa ve Papalığa verdiği hasarı görecek kadar fazla yaşamadı. Ancak can verdiğinde, Protestanlığı yasaklamamakla yaptığı kusurun farkına varmıştı.

Evlilikleri :
1.eşi: Mary of Burgundy e. 1477–1482. Eşi 1482 yılına can verdi.
2.eşi: Anne of Brittanye. 1490–1491. Boşandı.
3.eşi: Bianca Maria Sforza e. 1494–1510

I. Maximilian Kutsal Roma İmparatoru, 12 Ocak 1519 tarihinde Wels, Avusturya ’da 60 yaşına can vermiştir. Yerine İspanya kralı olan torunu Şarlken V. Karl geçmiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın