Anasayfa » Genel » İbrahim Kutluay

İbrahim Kutluay

İbrahim Kutluay Biyografisi

İbrahim Kutluay, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi basketbolculardan birisidir.2 defa Avrupa sayı kralı olan oyuncu, üçlüklerdeki mahareti ve saha içindeki liderliği ile marifetini birçok biçimde göstermiştir.
İbrahim Kutluay, 1973, istanbul doğumlu Türk Ulusal Basketbol Ekibi ve Ülkerspor’lu ünlü oyuncu.

İbrahim Kutluay, 7 Aralık 1973‘te İstanbul Yalova‘da doğdu. Futbolcu olma isteğiyle büyüyen Kutluay, basketbol‘daki becerisinin ön tasarıya çıkmasıyla 13 yaşında, Fenerbahçe altyapısında basketbola başladı ve 4 yıl genç ekiplerde çaba etti.

1990 ylında genç oyunculara umursayan yarıyılın Fenerbahçe koçu Murat Özgül tarafından A ekibe alındı. Kutluay, bu olanağı değerlendirmesini bşehirdi ve başarılı oyunu onu Ulusal Ekip’a kadar yükseltti. Özellikle yüksek dış atış yüzdesiyle ekibin en ehemmiyetli saldırı eforu oldu.

19981999 sezonunda 21,4 sayı ortalamasına erişti ve Euroleague‘de biltihapçı sıraya yerleşti. 1999 senesinde, genç ekibinden başlayıp, 1986‘dan beriahçe’den dağılarak, Efes Bataryaysan‘le uyuştu.

Efes Bataryaysan’de 1999 – 2000 sezonuyla yalnızca bir yıl forma giyen Kutluay, 2000 senesinde Yunanistan‘ın AEK ekibine transfer oldu. AEK’ya transferi Yunan ekibinde oynayan ilk Türk basketbolcu ünvanını beraberinde getiriyordu.

AEK’da oldukça başarılı bir sezon geçiren Kutluay ve ekibi, “Yunanistan Milli Kupası”nı kazandı ve Kutluay, kupa maçının “En Kıymetli Oyuncusu” MVP seçildi. AEK’da da bir yıl oynamasının ardından 2001 – 2003 yılları arası formasını giyeceği Yunanistan’ın ve Avrupa‘nın en kıymetli ekiplerinden bkocaman olan Atina ekibi Panathinaikos‘a transfer oldu. Panathinaikos’la, 2002 senesinde Bolonya‘da “Avrupa Şampiyonluğu”nu kazandı.

2003 senesinde Ülkerspor‘la kontrat imza atarak Türkiye‘ye döndü. Kontrat 2007‘ye kadar geçerliydi. Ülkerspor’a geldiği ilk yıl, ekibi, playofflarda yarı finalde Beşiktaş‘ı eleyerek finale çıktı ancak finalde Efes Bataryaysan’e elendi. Daha dört yıllık kontratı olmasına karşın, kontratta yer alan NBA ligi için özel maddeler, Kutluay’a, Amerika‘da basketbol yaşamını devam ettirme gibi tehlikeli bir karar almasına ihtimal tanıdı.

Çok geç sayılabilecek bir yaşta 22 Eylül 2004 Tarihinde, 31 yaşındayken, Seattle SuperSonics ile kontrat imza attı. NBA’e Mirsad Türkcan, Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur‘dan sonra giden 4. Türk oyuncu oldu.

Ekip seçme mevzusunda büyük uğursuzluk yaşamıştı. Zati fiziksel olarak bu lige uygun olup olmadığı tartışılırken, gittiği ekipte kendi pozisyonunda, Ray Allen gibi ekip için değişilmez ve kıymetli bir oyuncu vardı. Nitekim Ocak 2005 sonunda kontratı feshedilene kadar devamlı ekibin sakat listesinde injury list ve yedek kulübesinde yakalandı. Bu yarıyıl içinde yalnızca beş maçta oyuna girebşehirdi ve toplam 12 dakika vakit aldı. 1 isabetsiz şut, 1 ribaunt ve 2 top kaybı istatistiklerini yaptı.

Kuşkusuz NBA, kariyerinin en, belkide tek makûs kararı ve başarısızlığıydı. 2004 – 2005 sezonu ortasında tekerrür Panathinaikos’a ve Atina’ya döndü. Alıştığı Avrupa Ligi’nde ekibine katkı yapmaya devam etti. Ekibi, Euroleague çeyrek finalinde Efes Bataryaysan’le Final Four’a çıkma çabası verdi. Özellikle 6 Nisan 2005 günü Atina‘da oynanan ilk maçtaki hırslı ve istekli görünümüyle ekibine büyük katkı sağladı. İki gün sonra oynanan rövanşta Abdi İpekçi Spor Salonu’nda büyük tepki çekti. Ancak ekibi Efes Bataryaysan’i eledi ve bir defa daha Final Four oynama başarısı elde etti.

İbrahim Kutluay 2005 – 2006 sezonu başında Ülkerspor’la 2 senelik sözleşme imza atarak 5 sene sonra Türkiye Basketbol Ligi’ne döndü. Aynı yıl Fenerbahçe’nin Ülkerspor’u satın alıp birleşmesiyle, Fenerbahçe Ülkerspor oyuncusu oldu.

Özel yaşamıyla da gündeme gelen ünlü basketbolcu, manken Demet Akalın‘la yaşadığı 4 yıllık ilişkiyi noktalamasından kısa bir vakit sonra gene manken olan Demet Şener‘le yeni bir birlikteliğe başladı. Akalın’la olan ilişkisinin basın tarafından yakından takip ediliyor olması, mutlu görünmeleri ve Akalın’ın müzik yaşamına başladığı ilk video klibinde yer alması, birden biten ilişkinin ardından bir çok magazin yorumcusunu da afallatıyordu. Uzun vakit geçmeden Şener’le şatafatlı bir düğünle yaşamını birleştirdi.

15 Temmuz 2005 tarihinde manken Demet Şener ile evlendi. İrem d.12 Haz. 2006 ve Ömer d.27 Mart 2009 isminde iki çocuğu var. Nikah tanıklığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır. Gelinin tanıklığını ise mankenlik ajansı sahibi Gaye Sökmen yaptı. istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘ın kıydığı nikahla evlenirken, Demet Şener, ünlü modacı Yıldırım Mayruk‘un hazırladığı gelinliği giydi.

İbrahim Kutluay, Baliç’in Galatasaray‘a transferi için söylediği şu laflarla Fenerbahçe taraftarının en hoşlandığı sporculardan bkocaman oldu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Profesyonelliğin gereğini yapmış. Ben yapamam, milyonlarca dolar verseler Galatasaray’da oynayamam.

İbrahim Kutluay, basketbolu bıraktıktan sonra İbrahim Kutluay Basketbol Yüksekokul’sini kurdu ve genç çocuklar için basketbol eğitimi vermeye başladı. Türkiye Junior All-Star’da koçluk yaptı. Sahaya Çık kampanyasıyla genç çocuklara basketbolu öğretme çabasında oldu. Ayrıca tüm Türkiye’yi gezen Bugs Bunny Basket Show’da da oynadı. İstanbul’da İbrahim Kutluay Basketbol Yüksekokul ismi altında 5 mektebi var.

İbrahim Kutluay Eyüp ’teki Flatofis ’te “Latife” isminde lokanta açtı ve işletmekte.

Basketbol Oynadığı Ekipler :
1993-1999 – Fenerbahçe
1999-2000 – Efes Bataryaysan
2000-2001 – AEK Atina
2001-2003 – Panathinaikos BC
2003-2004 – Ülkerspor
2004-2005 – Seattle SuperSonics
2005-2005 – Panathinaikos BC
2005-2006 – Ülkerspor
2006-2007 – Fenerbahçe Ülker
2007-2008 – PAOK BC
2008-2009 – İTÜ

İçeriği Oyla

Yorum yapın