Anasayfa » Genel » İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu Biyografisi

Bitkisel rehabilitasyonlarıyla dünya çapında tanınan, Türk kimya profesörüdür. İbrahim Saraçoğlu, prostat ve Hepatit hastalıklarının rehabilitasyonu için geliştirdiği natürel bitki içerikli seçenek rehabilitasyon kürleri ile dünyada bir ilke imza atmıştır.
İbrahim Adnan Saraçoğlu,Mersin ’de doğmuştur. Aslen Safranbolu‘ludur. Babasının ismi Mehmet ’dir. Mersin İleri İlkokulu ’nda, istanbul Avusturya Lisesi ve Mersin Akdeniz Koleji ’nde okudu.

1973 senesinde Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Yüksekokulunda Kimya Mühendisliği eğitimini bitirdikten sonra,1982 senesinde yüksek lisans ve hekime çalışmasını Avusturya Graz Teknik Üniversitesi ’nde Fizikokimya Kürsüsü ’nde mastır ve hekime yaptı.

1987 senesinde Doçent, 1994 senesinde Profesör oldu.

1983-1986 senelerinde Graz Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji ve Mikrobiyoloji Kürsüsünde asistan, 1985-1986 senelerinde Çukurova Üniversitesi, 1987-1994 senelerinde Avusturya Karl Franzes Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve 1995-1999 seneleri arasında da Viyana Teknik Üniversitğretim görevlisi; 1987-1993 seneleri arasında AVL Araştırma Merkezi ’nde analist ve idareyici olarak çalıştı.

Saraçoğlu, profesör olduktan sonra natürel bitki özlerinin insan sıhhati üzerindeki tesirleri ve hastalıkların rehabilitasyonunda natürel bitki kürlerinin kullanımı üzerine çalışmalar yapmıştır. Prostatit ve prostat büyümesinin rehabilitasyonu için brokolinin kür biçiminde kullanımı üzerine çalışmalar yapan Saraçoğlu, bu çalışmaları ile dünya çapında isminden söz ettirmiştir. Ayrıca yeniden dünyada ilk kere olmak üzere Lavanta bitkisinin Hepatit B ve Hepatit C rahatsızlıkları üzerindeki tesirlerini de ortaya çıkaran İbrahim Saraçoğlu, dünya bilim etraflarının tanıdığı ve her çalışmasını yakından takip ettiği bir ad haline gelmiştir.

Buluşlarıyla 100 ’şöhret üzerinde tescil aldı. Çalıştığı araştırma mevzularında bilimsel yazı yazdı. 1999 senesinde televizyonda ilk defa brokoli kürünü açıkladı. 2001 senesinde Türkiye ’ye yerleşerek fitoterapi alanında çalışmaya başladı. Bitkilerdeki Sağlık Mucizesi, Bitkisel Sağlık Rehberi, Tıbbi Bitkiler Rehberi, Bitkisel Kürler Rehberi ve Tıbbi Bitkiler ve Bitkisel Sağlık Rehberi kitaplarını yazdı.

Mart 2010 senesinde Ankara‘da dünyanın 3. büyük Tohum Gen Bankasının açılmasına ve yeniden aynı sene Haziran/2010 da Türkiye’nin ilk Resmi Tıbbi Bitkiler Araştırma Laboratuarının açılmasında faal vazife aldı.

Marmara Üniversitesi Biyomühendislik Anabilim dalında ve İstanbul Aydın Üniversitesi Yiyecek Mühendisliği Bvefatı ’nde Yiyecek Kimyası, Bitki Kimyası ve İleri Bitki Kimyası dersleri verdi.

Saraçoğlu’nun geliştirdiği, önleyici ve gözetici natürel bitkisel kürler halklar arası yayınlanmış birçok kitapta kaynak olarak gösterilmekte ve yurt dışı üniversiteler prof saraçoğlu’nun geliştirmiş olduğu kürleri araştırmalarına almaktadırlar.

İbrahim Saraçoğlu, evli old vardır.

27 Ocak 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın