Anasayfa » Genel » Ignaz Semmelweis

Ignaz Semmelweis

Ignaz Semmelweis Biyografisi

“Annelerin kurtarıcısı” lakabıyla tanınan Macar hekim Ignaz Semmelweis, antiseptik prosedürlerin lideri olarak bilinir. Lohusalık humması insidansı ile doğum muayenehanelerindeki el devireme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi keşfetmiştir.

Ignaz Semmelweis, 1 Temmuz 1818 tarihinde Macaristan ’da Budapeşte‘nin Tuna Nehri’nin batısında kalan Budin ’de József Semmelweis ve Teréz Müller çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Ignaz Semmelweis, bakkal olan ailesinin on beşinci çocuğuydu. Ignaz Semmelweis, lise eğitimini bitirdikten sonra, evvel 1837 senesinde Viyana Üniversitesi Hukuk fakültesine girdi ancak bir sene sonra hekim olmaya karar vererek, tıp eğitimini 1844 senesinde Viyana Üniversitesi‘nde bitirdi. Kadın hastalıkları mevzusunda uzmanlaşmaya karar verdi. Diplomasını aldıktan sonra Viyana Hastanesi ’nde çalışmaya başladı.

Ignaz Semmelweis, doğumdan sonra enfeksiyondan kaynaklanan ölümcül bir hastalık için vefat oranı% 20-30 etrafında çalışmalar yapmaya başladı. Bu enfeksiyonun sebepleri henüz incelenmemişti.

19. asır ortalarında lohusalık ateşi sağlık kurumularda yaygındı ve %10 – %35 oranları arasında ölümcül idi. Ignaz Semmelweis 1847 senesinde Viyana Genel Hastanesi’nde kalsiyum hipoklorit kapsayan antiseptikler kullanarak el devireme uygulamasını önermiş ve vefat oranlarını ehemmiyetli miktarda eksiltmeyi başarmıştır. Bulgularını derlediği Lohusa Ateşinin Kavramı, Etyolojisi ve Profilaksisi adında bir kitap yayınlamıştır.

Ignaz Semmelweis ’in çalıştığı Viyana Genel Sağlık Kurumunda, 2 doğum muayenehaneyi vardı. Genç hekim, aynı yöntemler kullanılmasına karşın vefat oranlarının bcerahatte daha yüksek olduğunu fark etti. Aradaki fark, koğuşlardan bkocamanın, talebelere öğretmek için kullanılmasıydı, öbürü değildi. Öğretim koğuşunda berişici bir hastalık departmanı ve otopsilerin yapıldığı bir morg vardı. İkinci koğuşta ise yalnızca ebeler bulunuyordu. 1847 senesinde dostu Jakob Kolletschka, otopsi sırasında yanlışlıkla kendini yaraladı ve yaralanma neticesinde kan zehirlenmesinden yaşamını kaybetti. Ignaz Semmelweis, can veren dostu Jakob Kolletschka’nın otopsi raporunu okurken, Jakob ’un doğum eyleminde olan ve aynı zamanda doğumdan bu yana kasvet sürükleyen kadınlarla aynı semptomlara sahip olduğunu fark etti. Bunun üzerine, kadavralarda bulunan ve “zehir” diye adlandırdığı maddelerin muayenehanedeki gebelere berişip lohusalık hummasına neden olduğu olasılığı üzerinde durdu.

Bundan sonra, genç hekim tüm talebelerin otopsi operasyonlarından sonra ellerini bir klor çözeltisiyle yıkamalarını istedi. Yöntem Doğruten tesirliydi. Doğum yapan kadınların vefat oranı neredeyse 10 kat eksildi. Ebelerin bulunduğu ikinci muayenehanedeki vefatlar daha azdı, zira ebelik eğitimi alanlar otopsiye girmiyordu.

Ancak Ignaz Semmelweis ’in bu bulguyu, meslektaşlarını memnun etmedi. Kuramlardan bkocaman, hekimin politik protestolara katılması öbürü de sağlık kurumu müdürünün bulgusunu beğenmemesiydi. Bu sebeple genç hekim 20 Mart 1849 tarihinde Viyana Hastanesi ’ndeki işini kaybetti. Bir sene sonra 10 Ekim 1850 tarihinde Ignaz Semmelweis, Macaristan ’ın Pest şehrine gitti ve 6 sene boyunca Pest’in ufak Szent Rókus Hastanesi doğum bvefatının başı olarak Haziran 1857 tarihine kadar vazife yaptı. Onun sayesinde anne vefatları neredeyse tamamen eksildi. 1855 senesinde Ignaz Semmelweis, Pest Üniversitesinde Kadın Doğum Profesörü olarak görevlendirildi.

Ehemmiyetli bulgularına karşın, Ignaz Semmelweis’in meslektaşlarının birçoğu bulgularına şüpheyle bakıyordu. Lekeli ellerin lohusalık ateşine sebep olmasını Doğru bulmuyorlardı. 1861 senesinde Ignaz Semmelweis ana yapıtı Etiyoloji, Konsept ve Childbed Fever Profilaksisi ’ni Lohusalık Hummasının Sebepleri, Anlaşılması ve Korunma Yolları yayınladı, ancak kitapları ünlü kadın doğum uzmanları tarafına tenkit etildi. Hekim sarih mektuplar yazdı hatta konferanslar tertip etmesini istedi, ancak bütün teşebbüsleri başarısız oldu.

Ne yazık ki, tıp topluluğu tarafından yalanlanması ve kesintisiz tenkitler alması Ignaz Semmelweis ’in akılsal sıhhatini etkiledi. 1860 ’lı senelerde bunalıma giren Ignaz Semmelweis, milletin arasında ilginç davranışlar sergilemeye başladı ancak Viyana caddelerinde yürürken gördüğü genç çiftlerin önünü kesip, yalnızca “bebeğiniz olacağı zaman hekiminize söyleyin, doğumdan evvel kesinlikle ellerini yıkasın” diyordu.

1865 senesinde Ignaz Semmelweis’in meslektaşı olan hekim János Balassa, Ignaz’ı bir psikiyatri muayenehanesine yollama isteğinde bulundu. 30 Temmuz 1865 tarihinde Semmelweis Döbling ’deki bir muayenehaneye kaldırıldı. Kaçmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Kendisine ilaç olarak ise müshil reçete edildi.

Ignaz Semmelweis, Psikiyatri muayenehanesinde kaldığı sırada bir asap krizi sonrasında gardiyanlar tarafından vurulduktan sonra, sağ elindeki dayaktan kaynaklanabilecek kangren olan bir tanrı dolayı 2 hafta içinde bir enfeksiyon nedenine can verdi. Enfeksiyonun operasyon sırasında aldığı kesiklerden kaynaklandığı açıklandı. Kadınların yaşamını kurtaran hekimi yalnızca birkaç tıbbi mecmua yemini.

Ignaz Semmelweis’in tanınması ve bulguyu ise vefatından seneler sonra anlaşıldı. Ignaz, bugün, antiseptik prosedürlerin kurucularından bkocaman olarak kabul ediliyor. 1906 senesinde onuruna “Annelerin Kurtarıcısı” yazan bir abide yapıldı. 1904 senesinde Budapeşte, Macaristan Szent Rókus Hastanesi önündeki heykelini heykeltraş Alajos Stróbl yapmıştır.

Ignaz Semmelweis, 1857 senesinde Maria Weidenhoffer ile evlendi. Antónia, Mária, Ignác, Margit, Béla isimlerinde çocukları oldu.

Ignaz Semmelweis, 13 Ağustos 1865 tarihinde Oberdöbling, Viyana, Avusturya ’da 47 yaşına can vermiştir.

7 Kasım 1969 tarihinde Budapeşte Tıp Üniversitesinin ismi Semmelweis Tıp Üniversitesi olarak değiştirildi. Ayrıca Viyana, Avusturya’da bulunan bir kadın hastanesi Semmelweis Muayenehaneyi ismini almıştır.

2008 senesinde, Semmelweis, Avusturya‘da bir hatıra parasının motifi olarak seçildi. Macaristan tarafından 1 Temmuz 1932’de Ünlü Macarlar dizisinde bir posta pulu çıkarıldı.

Kitapları :
1861 – Etiyoloji, Konsept ve Childbed Fever Profilaksisi Lohusalık Hummasının Sebepleri, Anlaşılması ve Korunma Yolları

İçeriği Oyla

Yorum yapın