Anasayfa » Genel » III. Kılıç Arslan

III. Kılıç Arslan

III. Kılıç Arslan Biyografisi

9. Anadolu Selçuklu sultanıdır. 1204 – 1205 seneleri arasında karar sürmüştür.

III. Kılıç Arslan, 1196 senesinde doğmuştur. Bütün ismi III. İzzeddin Kılıç Arslan ’dır. Babası Rükneddîn Süleyman Şah ’dır.

Babası Rükneddîn Süleyman Şah, yeni bir Gürcistan seferine giderken yolda hasta olarak Konya-Malatya arasında 6 Temmuz 1204 tarihinde öldü. Yerine buluğ çağında olan oğlu III. Kılıç Arslan d.1196 – ö.1205 9.ncu Anadolu Selçuklu Sultanı olarak 1204 senesinde başa geçti. 8 ay kadar başta kaldıktan sonra amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev ’e 1205 senesinde sultanlığı vermek zorunda kaldı.

Babası tarafından tahttan indirilmiş olan amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev, Rükneddîn Süleyman Şah can verdiği sırada istanbul’da bulunuyordu. I. Gıyaseddin Keyhüsrev Rükneddîn Süleyman Şah‘ın vefat haberini alınca Anadolu’ya geldi; Türkmenlerin desteğiyle başşehir Konya‘yı Ocak 1205 ayında abluka eterek III. Kılıç Arslan’ı tahttan inmeye zorladı; sonunda Konyalılar yeğeni III. Kılıç Arslan’a makûsluk yapmaması koşuluyla şehri teslim ettiler Mart 1205 ayında bir menşurla Kılıcarslan ’ı Tokat ’a tayin etti, fakat III. Kılıç Arslan daha Tokat ’a gitmeden kararını değiştirip yakınlarıyla birlikte bir vakit Konya yakınlarında bulunan Gevele Kalesi ’nde ikamet etmesini emretti. III. Kılıç Arslan orada 1205 yılına can verdi.

III. Kılıç Arslan ’ın kısa süren hükümdarlığı döneminde Isparta şehri ve çevresi fethedilmiştir. Hatta 1204 senesinde İstanbul ’un haçlılar tarafından işgal edilmesi ile Laskaris tarafından, İznik ’te kurulan yeni Bizans devleti, Selçuklulara bağımlı oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın