Anasayfa » Genel » İkinci el otoda hareketlilik başladı

İkinci el otoda hareketlilik başladı

Resmi Gazete’de yayımlanan, Cumhurbaşkanı Kararı ile binek otolar için oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarında değişikliğe gidildi.

Karara göre, yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 120 bin liradan 184 bin liraya, yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 150 bin liradan 220 bin liraya, yüzde 60 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 175 bin liradan 250 bin liraya, yüzde 70 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 200 bin liradan 280 bin liraya çıkarıldı.

Buna göre bazı firmalar araçların tabela fiyatlarını değiştirdi. Peki hangi araç ne kadar oldu? İşte detaylar…

FIAT’ın Egea modelinde en düşük fiyat 355 bin 800 lira olarak tüketicilere sunuldu. Bu rakam aracın özelliğine göre 658 bin 900 liraya kadar çıkabiliyor.

OPEL Corsa modellerinde ise matrah değişikliği sonrası 1.2 benzinli aracın fiyatı 444 bin 900 lira olarak karşımıza çıkıyor.

Peugeot 208 model otomobilin satış fiyatı ise matrah güncellemesiyle birlikte 453 bin 121 liradan tüketicilere sunuldu.

Toyota Yaris’in fiyatı ise matrah güncellemesi sonrası 459 bin 750 liradan satışa sunuldu. 

Yılın ikinci yarısında tüm otomotiv sektörünün gündeminde ilk sıraya oturan ÖTV’deki matrah düzenlemesinin gerçekleşmesiyle belirsizlik atmosferinin ortadan kalkması bekleniyor.

YILSONUNA KADAR İKİNCİ EL HAREKETLİ GEÇECEKTİR

“İkinci elde Temmuz’dan bu yana hem ÖTV söylentileri, hem siyasilerin yapmış olduğu açıklamalar ile tüketicilerin kafası bir hayli karışmıştı. Sıfır ve ikinci el araç tarafında da bir durağanlık bir söz konusuydu.” diyen Uzman isim Muhammed Ali Karakaş, “Ekim ayı son haftası itibari ile ÖTV matrahı ile ilgili toplumun çok bir beklentisi kalmadı.  Bugünkü matrah güncellemesinin çok bir etki etmeyeceği biliniyormuşçasına, ikinci elde de sıfır otomobilde de Ekim ayının son haftası gibi hareket başlamıştı. Bu hareketin Kasım ayında da devam ettiğini gördük. Muhtemelen Aralık’ta da yine hem ikinci elde, hem sıfır araçta ciddi hareketlilik yaşanacaktır. Çünkü belirsizlik ortadan kalktı.” şeklinde yorum yaptı.

BAZI BAYİLERDE ‘OTOMOBİL YOK’ TARTIŞMASI!

İndirime giren otomobil markalarının bulunduğu bayilerini gezen vatandaşlar bayilerden “otomobil yok” cevabı alıyor. Bayiler vatandaşlara Aralık ve Ocak ayı için gün verirken; vatandaşlar ise Aralık ayında otomobillere zam geleceği endişesini yaşıyor.

Öte yandan bazı otomobil galerilerinin otoparklarında ise çok sayıda sıfır otomobil bulunduğu dikkat çekerken, bu araçların daha önce siparişi verilenler olduğu cevabı veriliyor.

ÖTV matrah düzenlemesi sonrası Renault’dan 107 bin TL indirim!ÖTV matrah düzenlemesi sonrası Renault’dan 107 bin TL indirim!Otomobil

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın