Anasayfa » Genel » İkinci el otomobil pazarı aralık ayı online satış verileri açıklandı! En çok hangi otomobiller satıldı?

İkinci el otomobil pazarı aralık ayı online satış verileri açıklandı! En çok hangi otomobiller satıldı?

2022’de fiyatlar özelinde inanılmaz hale gelen ikinci el otomobil pazarı için yılı kapatan aralık verileri resmi olarak açıklandı.

Arabam.com’un aralık ayında ilanlarda en çok yüzde 51 ile 300 bin TL üzerindeki araçlar görüldü, bu araçların ilan oranı kasım ayına göre yüzde 3,9 oranında artış gösterdi. 2021 Aralık’ta ise 300.000 TL üzerindeki araçlar ilanların yüzde 10.2’sini oluşturmuştu. Burada enflasyonist ortamdan dolayı araç fiyatlarının artışının ilan oranlarına yansıması görülüyor. En çok ilana koyulan araçlar da 2012, 2011 ve 2017 modeller oldu. 

Aralık boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre kategorize edilmiş ikinci el arabam.com analizi şöyle:

Aralık ayında arabam.com’daki ilanların yüzde 70’ini otomobiller oluşturdu. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın