Anasayfa » Genel » İkinci el otomobil satışlarında talep patlaması! Peki en çok hangi otomobiller satılıyor?

İkinci el otomobil satışlarında talep patlaması! Peki en çok hangi otomobiller satılıyor?

Otomotiv sektöründe vasıta bulunurluk meseleyi ve maliyet çoğalışları dolayısıyla alaka ikinci el piyasasına yöneldi. Fakat ikinci el vasıta maliyetlerin de fahiş çoğalışlar yaşanıyor.

2023 model arabaların Türkiye’ye girişi henüz asıllaşmadı. Bu sebeple yeni model zamları vasıtalara hâlâ yansımadı. Fakat yeni modellerin piyasaya giriş yapmasıyla beraber zam oranlarının yüzde 20 seviyelerini bulması bekleniyor.

Otomotiv Üreticileri Derneği ACEA bilgilerine göre, Türkiye’de her 1000 şahıstan yalnızca 6’sının yeni araba alabildiği kaydolundu. Sıfır vasıta tarafında gidişat böyleyken ikinci el vasıtalara yönelen vatandaşlar ise daha büyük bir şokla karşılaştı. Bulunurluk meselesinden dolayı ikinci el araba maliyetlerinin sıfırları dahi solladığı görüldü.

EN ÇOK ALAKAYI 21 YAŞ ÜSTÜ ARABALAR GÖRDÜ

Türkiye’de 2023 senesinde 6,4 milyon araba el değiştirdi. EBD Danışmanlık’tan elde edilen bilgilere göre, satılan ikinci el arabalardan yüzde 59’unu 10 yaş ve üzeri vasıtalar oluşturdu. Yüzde 40’ı 16 yaş ve üzeri olurken, 21 yaş ve üzerinde ise oran yüzde 30 oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın