Anasayfa » Genel » Immutable X (IMX) nedir?

Immutable X (IMX) nedir?

Immutable X (IMX), Ethereum blockchain ağındaki NFT’ler için ilk katman-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür. Kripto paralarla ilgili araştırmalar hız kesmeden devam ederken bu konuda en popüler birimlerden biri olan Immutable X (IMX)’in ne olduğu merak ediliyor. Peki, Immutable X (IMX)nedir? Detaylar haberimizde… 

Immutable X (IMX) nedir?

IMMUTABLE X (IMX) NEDİR?

StarkWave ile ortaklaşa oluşturulan açık kaynak kodlu Immutable X, geliştiricilerin kendi merkeziyetsiz uygulamalarını inşa etmelerine olanak tanıdığı gibi kullanıcılarının NFT pazar yeri Immutable X Exchange aracılığıyla düşük ya da sıfır gaz ücretli NFT işlemleri yapmasını sağlamaktadır. Üstelik Immutable X, Ethereum ağındaki diğer pazar yerlerinden yaklaşık 600 kat daha fazla bir saniye başına işlem (TPS) kapasitesine sahiptir.

Immutable X teknolojisi OpenSea, Illivium, ECOMI gibi önemli partnerler tarafından kullanılmaktadır.

Immutable X’in yerel fayda tokenı (utility token) IMX ise bir ERC-20 tokenıdır ve platformun büyümesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur.

Ethereum blockchain ağındaki NFT’lere odaklanan ilk katman-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümü olan Immutable X, Immutable (eski Fuel Games) tarafından StarkWave ile ortak geliştirilmiş bir teknolojidir.

NFT’ler, üzerindeki bulundukları blockchain ağının güvenliği ve itibarı kadar uygulanabilirdir. Aynı zamanda Ethereum blokchainine eklemlenen ilk sıfır-bilgi toplaması olan Immutable X teknolojisi, güvenlik ve hız bakımından Ethereum blockchainindeki NFT’lere benzersiz bir katkı sunmaktadır.

Immutable X, kullanıcılarına iki farklı sıfır-bilgi ispatlama sistemi arasından seçim yapma şansı sunmaktadır. Bunlardan biri, toplamalardır; diğeri ise Validium sıfır-bilgi ispatı sistemidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın