Anasayfa » Genel » İndirim var, araç yok!

İndirim var, araç yok!

Otomobillerde ÖTV matrah limitleri yeniden düzenlendi. 1600 cc altındaki araçlarda alt limit 184 bin lira olurken üst limit ise 280 bin liraya çıktı. İndirimi duyan galeriye koştu. Telefonlar kilitlendi. Bayiler de müşterilere sıra vemeye başladı. Şu anda 2-3 aylık sıra oluştu. Matrah indirimi dönemsel olduğu ve artırılma ihtimali bulunduğu için insanların acele ettiğini söyleyen galericiler, “İnsanlar sıraya girse bile kendilerine sıra geldiğinde matrah indirimi biterse zamlı fiyat üzerinden otomobil alacak” dedi.

Sektör yetkilileri, “Bayilerde 2 ila 3 aylık sıra var, fiyatlar açısından araç almanın tam zamanı” dedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan düzenlemeyle binek otolara uygulanan özel tüketim vergisi matrahlarında değişikliğe gidildi. Kararla, motor silindir hacmi 1600 CC’nin altındaki araçlarda matrah alt limiti 120 bin liradan 184 bin liraya; üst limit ise 200 bin liradan 280 bin liraya yükseltildi. Bu fiyatlarda ucuzlama sağladı. Galericiler, “ÖTV düzenlemesi nedeniyle bayilerde en az 2 ila 3 aylık sıra var. Fiyatlar açısından sıfır ve ikinci el araç almanın tam zamanı” dedi. 

“BAYİLERDE 2-3 AYLIK SIRA VAR”

Araçların yüzde 83 araç cinsinin yüzde 80 ÖTV dilimine girdiğinin altını çizen uzmanlar, bunun vatandaşın araba almasında zorlanmasına neden olduğunu söyledi. Yeni düzenleme ile bir iyileşme yapıldığının altını çizen satıcılar, şunları söyledi: “Daha önce KDV’li ve ÖTV’li fiyatı 401 bin lira olan bir araç bugünkü düzenleme ile 354 bin liraya düşecek. 47 bin lira indirim olacak. 594.724 bin liranın üstündeki araçlar için ise aynı eski dönemdeki gibi ÖTV  ve KDV ödenecek.  ÖTV söylentilerinden beri vatandaşlardan yoğun talep var, bayiler sıraya koydu. Bu da açılanınca bu sıra çoğalacak. Dövizdeki yükseliş ve maliyet nedeniyle otomotiv fiyatları arttı. Bir de dezavantaj var, kredilere ulaşmakta zorlanıyoruz. Kredilerden dolayı piyasada bir darlık vardı, inşallah piyasa hareketlenecek” dedi. 

Otomobil satıcıları bir gelişmeye de dikkat çekerek, galericilerin sıfır otomobil almalarının yasak olması nedeniyle eş-dost ve akrabaları üzerinden araba aldıklarını, bunu yapanların haksız rekabete neden olduğunun altını çizdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın