Anasayfa » Genel » İngiltere yeni Başbakanı Rishi Sunak Kim? Kaç yaşında? Rishi Sunak nereli?

İngiltere yeni Başbakanı Rishi Sunak Kim? Kaç yaşında? Rishi Sunak nereli?

İngiltere’de daha önceki Başbakan Boris Johnson, Tutucu Parti liderlik yarışından çekilerek ülkenin daha önceki maliye bakanı olan Rishi Sunak’ın önünü açtı. İngiltere’nin yeni Başbakanı ise Hint orijinli Rishi Sunak oldu. Rishi Sunak, Tutucu milletvekillerinin yarısından aşırısının takviyesini aldı.Sunak, saat 13: 30 itibariyle 182 milletvekilinin takviyesini aldı, bu da mecliste sandalyesi olan Tutucuların toplam rakamının yüzde 51’ine denk geliyor. Rishi Sunak’ın en yakın rakibi Penny Mordaunt ise milletvekillerinden yeterince destek toplayamadı ve adaylıktan çekildi. Mordaunt, Sunak’a takviyesinin bütün olduğunu ifade etti. Tüm bu büyümeler çerçevesinde İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak’ın hayatı büyük bir merakla incelenmeye başlandı. Peki, Rishi Sunak Kim? Kaç yaşında? Rishi Sunak nereli? Ayrıntılar haberimizde… 

İngiltere yeni Başbakanı Rishi Sunak Kim? Kaç yaşında? Rishi Sunak nereli?

İNGİLTERE YENİ BAŞBAKANI RISHI SUNAK KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Rishi Sunak 12 Mayıs 1980 doğumlu Britanyalı politikacıdır. Şubat 2023’den beri Birleşik Krallık’ın Hazine Şansölyesidir. Muhafazakâr Parti abonesi olan Sunak, Temmuz 2019 ile Şubat 2023 tarihleri arasında Hazine Bakanlığı’nda baş sekreterlik yapmıştır. 2015 genel tercihlerinden beri mecliste Richmond Yorks milletvekilidir.

2001 ile 2004 seneleri arasında Goldman Sachs’ta çalıştı. 13 Şubat 2023 – 5 Temmuz 2023 tarihleri arasında Hazine Bakanı olarak misyon aldı.

“ÜLKEMİZ ÇOK BÜYÜK GÜÇLÜKLERLE KARŞI KARŞIYA” DEMİŞTİ

Temmuz ayında İngiltere Maliye Bakanı Sunak, Başbakan Boris Johnson’ı tenkit eterek istifa ettiği duyurdu. Sunak, “Ülkemiz çok büyük güçlüklerle karşı karşıya. Millet haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi bir biçimde yürütülmesini bekliyor. Bu standartların bahtında savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu surattan istifa ediyorum” demişti.

RISHI SUNAK NERELİ?

Rishi Sunak, Hint orijinlidir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın