Anasayfa » Genel » İzmir ’de simite, boyoza ve kumruya zam geldi

İzmir ’de simite, boyoza ve kumruya zam geldi

İzmir ’de bir vakittir 4 TL ’den satılan simite gevrek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yiyecek Kurulu’ndan alınan kararla yüzde 25 zam yapıldı. 

İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Eşleri Esnaf Sanatkarlar Odası’nın zam arzı üzerine İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yiyecek Kurulu toplandı. Kurulda değerlendirilen zam arzı kabul edildi.

Resmi yazışmaların bitirilmesi sonrası 4 liradan satılan gevrek simit, yüzde 25 zamlanarak 5 lira oldu. Gevrekteki yeni maliyet, pazartesi günü haysiyetiyle geçerli olacak. Boyoz, poğaça, peynir ve yumurtanın tane maliyetleri de 5 lira oldu. Kumru ise 15 liradan satılacak.

ARTAN MALİYETLER SEBEBİYLE ZAM KAÇINILMAZ

Artan maliyetler sebebiyle zam kararının kaçınılmaz olduğunu belirten İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Ulaşan, “Gevrek; zengin, muhtaç, emekçi, memur, talebe her grubun erişebileceği, doyurucu ve şehrimizde hoşlanarak harcanan bir yiyecek. Bir yandan maliyetler karşısında ezilen esnafımızı düşünürken, bir yandan da alım eforu düşen yurttaşımızı göz arkasını etmemeye çalışıyoruz.

Bu safhada, zam kararı alırken ciddi anlamda zorlanıyoruz. Ancak artan maliyetler, faturalar, emekçilik fiyatları göz önüne alındığında zam kaçınılmaz bir vaziyet oluyor. Enerji maliyetleri başta olmak üzere çiğ madde zamları, emekçilik fiyatı, vergi, SGK derken esnafa kar kalmıyor. Esnaf hasılatını ne yazık ki faturalara yatırıyor. Elektrik ve natürel gaz faturaları boynumuzu büküyor. Netice olarak alınan zam ne esnafı ne de harcayıcıyı mutlu ediyor” diye konuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın