Anasayfa » Genel » Jak Kamhi

Jak Kamhi

Jak Kamhi Biyografisi

Profilo Holding kurucusu ve başkanıdır.
Televizyon, buzdolabı, motosiklet, otomatik çamaşır aygıtı gibi pek çok aletin Türkiye’deki ilk üreticisi olan Jak Kamhi iş yaşamı boyunca ehemmiyetli başarılara imzalaydı.
Jak Kamhi, 13 Hanbul’da doğmuştur. Pera Palas‘ın karşısındaki Gül Apartmanı’nın üçüncü katında dünyaya geldi. Doğru ismi Jak Cordoba Sultana Hayim Kamhi ’dir. Yahudi Asıllı Türk İşadamıdır. Sami Kamhi isminde abisi, Şarlot isminde ablası vardı. Çocukluğu Tepebaşı’nda geçti. Bene Berit ilkokulunda okudu. İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan Saint Michel Lisesinden mezun oldu. Ardından İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi‘nden mühendislik eğitimi alarak mezun oldu. Sonra Fransa“da “çelik konstrüksiyon” mevzusunda ihtisas yaptı.

17 yaşındayken kauçuk fabrikalarının ithal edemediği kauçuk çiğ maddesini bir kitapta okuduğu biçimde daha önceki kauçuktan rejenere çiğ madde elde ederek iş yaşamına başladı. Çok iyi bildiği Fransızcası sayesinde üniversite stajlarında iken çevirmenlik de yapardu. 19 yaşında Yol asfaltlama şantiyesinde çalıştı.

1949 senesinde Ankara ’da askerliğini yedek subay olarak yaptı.

1953 senesinde Yeşilköy’deki havaalanının tecridi için ABD‘den malzeme getirileceği istikametinde balaka alınca o malzemeyi Türkiye ’de üretebileceğini söyleyip işe koyuldu. Bayındırlık Bakanlığı ihale açtı. Üniversiteden kimya öğretmeniyle beraber çalıştı, malzemeyi bildirisine uygun olarak imal edebilmeyi başardı. İhaleyi kazandı iş sonunda kazandığı para onun anaparası oldu.

O senelerde Türkiye çimento ithal ederdi, tüm karayollarına ve birçok müteahhitlere çimento teminine başladı.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifAvrupa ’da var neden Türkiye ’de yok deyip, biz de yapabiliriz dedi ve birçok ilki reelleştirdi. İlk buzdolabı, ilk çamaşır aygıtı, ilk transistorlu radyo, ilk Honda motosikletleri O imal etti.

Profilo Firmayı sayesinde Türkiye ’nin nal çivisine bile fukara olduğu, döviz darlığı sürüklediği senelerde, Karayolları’nın lüzumu olan trafik direği, yol kenarı çelik bariyerleri gibi birçok malzemeyi üretti. Eminönü, Vatan Sokağı ve Beşiktaş’a hiçbir bedel almadan üst geçitler yaptı. 1959’da soğutma aksamı haricinde tamamen yerli imkânlarla ilk Frigolux buzdolabını üretti. Bunu ilk otomatik çamaşır cihazları ve birçok mutfak eşyasının imali takip etti.

Türkiye ’de ilk kere 1954 senesinde kiralık işyeri ile Profilo ’nun esasını attı. İlk olarak profil doğrama işi yaptı. Profilo Grubu, ev aletleri alanında soğutucu ile başladığı yapımını elektrikli ev aletler71 senesinde işletmelerini Profilo Holding A.Ş. çatısı altında bir araya getirdi. 1972′de televizyon imali başladı. Holding bünyesindeki Profilo Telra firmayı 1972 ’de imaline siyah beyaz televizyon üreterek başladı. Profilo Telra 1991 senesinde Çerkezköy ’deki yeni yapım yerine geçti.

Kamhi Ailesi aynı zamanda Mecidiyeköy ’deki Profilo Alışveriş Merkezi ’nin de kurucusudur.

İş yaşamı boyunca pek çok başarıya imzalaydı. İstanbul Sanayi Odası İSO, İktisadi Kalkınma Vakfı İKV, Dış Ekonomik İlişkiler Heyeti DEİK, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS, Türk Sanayicileri Ve İşadamları Derneği TÜSİAD gibi kuruluşlarda uzun seneler idare heyeti aboneliği ve bazılarında başkanlık görevini yürütmüştür.

Türkiye ’nin dış tanıtımına katkıları sebebiyle, 1991 senesinde Dışişleri Bakanlığı “Üstün Hizmet Mükâfatı”ne layık görülen Kamhi, bir yarıyıl Başbakanlık Dış Tanıtım Heyeti Azası olarak görev yapmıştır. 1992 senesinde İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından fahri hekim unvanı verildi.

Jak Kamhi, Türk halkının insanlığa misal sevgi ve müsamahasını tüm dünyaya anlatmak emeliyle 1989 senesinde kurulan 500. Sene Vakfı ’nın, kuruluşundan 2008 senesine kadar başkanlığını yapmıştır.14 Kasım 2008’de vakfın kurucu başkanı Jak Kamhi ’ye Vakfın Onursal Başkanı ünvanı verilmiştir. Vakfın başkanı ise 14 Kasım 2008’den beri Naim Güleryüz‘dür.

28 Ocak 1993 günü Jak Kamhi ’ye roketli atak yapılmak istendi. Saldırganların law silahını ateşlemekte gecikmesi ve Kamhi ’nin gözetmelerinin gidişatı fark ederek ateş etmesi üzerine suikast teşebbüsü başarısız olmuştu.

2007 senesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi. 1991 senesinde ‘Chevalier de la Légion d’Honneur’ nişanına, 2006 senesinde ‘Officier de la Légion d’Honneur’ nişanına, 1997 senesinde de Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ‘Commandeur dans l’Ordre National du Merite’ nişanına layık görüldü. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri‘nde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Şeref Madalyası ile Türk-Amerikan Arkadaşlık Konseyi Ticaret Liderliği Mükâfatına hak kazanan Jak Kamhi’ye, 2003 senesinde de İspanya Kralı tarafından ‘Commander of the Order of the Spanish Civil Merit’ nişanı verildi.

Avrupa’nın sanayi liderleri tarafından kurulan Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası ERT Grubu’na 1991 senesinde aza olarak çağrılan ilk ve tek Türk sanayicisi Jak Kamhi, bu görevinden 2003 senesinde böldü.

2013 senesinde “Gördüklerim Yaşadıklarım” adlı bir kitap yayınladı.

Jak Kamhi, iki kere evlendi;
1.evliliği : 1949 senesinde Lea Moskoviç ile evlendi. Daha sonra 1967 senesinde boşandı. Hayati Kamhi d.1950, Cefi Kamhi d.1952 isminde iki oğlu oldu. Hayati Kamhi 2012 senesinde intihar etti.
2.evliliği : 1972 senesinde Tüli Kamhi ile evlendi. Şinasi Kerem Kamhi d. 17 Kasım 1977 isminde bir oğlu oldu.

Mükâfatları :
1991 – Dışişleri Bakanlığı “Üstün Hizmet Mükâfatı”ne layık görüldü.
1991 – ‘Chevalier de la Légion d’Honneur’ nişanı
1992 – İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından fahri hekim unvanı verildi.
1997 – Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ‘Commandeur dans l’Ordre National du Merite’ nişanına layık görüldü.
2003 – İspanya Kralı tarafından ‘Commander of the Order of the Spanish Civil Merit’ nişanı verildi.
2006 – Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ‘Officier de la Légion d’Honneur’ nişanı
2007 – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi.
Amerika Birleşik Devletleri’nde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Şeref Madalyası
Türk-Amerikan Arkadaşlık Konseyi Ticaret Liderliği Mükâfatı

İçeriği Oyla

Yorum yapın