Anasayfa » Genel » James Bedford

James Bedford

James Bedford Biyografisi

Vefatınden sonra bedeni dondurularak Cryonics yapılan ilk bireydir.

James Bedford, 20 Nisan 1893 tarihinde Pittsfield, Massachusetts, ABD ’de doğmuştur. Bütün ismi James Hiram Bedford ’dır.

James Bedford, Kaliforniya Üniversitesi‘nde psikoloji profesörü olarak vazife yapmıştır. Vefatınden sonra bedeni, 12 Ocak 1967 tarihinde dondurularak Cryonics yapılan ilk bireydir. Aslında Böbrek kanseri olan ve rehabilitasyon edilemeyen James Bedford, vefatı bilave etmek yerine hastalığına ilerleyen senelerde bir çözüm bulunacağını düşünerek, cryo tüpüne girdi. Dondurulmasının ardından 50 küsür sene geçen James Bedford, o günden beri fotoğrafan ölü kabul ediliyor olsa da tıbbi olarak ölü değil.

Cryo tüpünde organları bozulmadan bilave eden James Bedford, henüz uyanmadı ancak dondurulmuş insanları organlara zarar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğu zaman tekerrür hayata döndürülecek. Bilim, insanları dondurup tekerrür çözmeyi başarabilirse gelecekte bu yöntemle uzak yıldızlara suratlarca sene sürecek yolculuklar düzenleyecek uzay kaşiflerinin ortaya çıkması da bekleniyor.

Muhtelif topluluklarda bedeninun dondurulma yıldönümü “Bedford Günü” olarak kutlanmaktadır.

James Bedford, 12 Ocak 1967 tarihinde Glendale, Kaliforniya, ABD ’de 74 yaşında can vermiştir.

En büyük cryonics işletmeyi ABD ’li AlcorLife Axtension Foundation. Onu American Cryonics Society, Cryonics Institute ve TransTime takip ediyor. Bu firmalarda dondurulmuş olarak bir gün diriltilmeyi bilave eden toplam 230 ‘hasta ’ bulunuyor. Öldüğünde dondurulmak üzere anlaşmaya imza atmış insan rakamı ise 900 civarında. Tüm bedeni dondurmanın bedeli 150 bin, yalnızca başı dondurmanın bedeli ise 80 bin dolar. Ödeme basitlikleri de sağlanıyor. Önce bir hayat sigortası yaptırıyorsunuz. Sigortanızın primlerini ölene dek düzenli olarak ödüyorsunuz. Vefatınüzden sonra kalacak olan toplu para yakınlarınıza ödenmiyor, bir ölçüsüyle dondurulma giderleri karşılanıyor. Geri kalanı ise faiziyle birlikte yeniden hayata döneceğiniz, yani buzların çözüleceği güne kadar sizin isminıza biriktiriliyor.

Türkiye ’de bu dondurulma anlaşmasını imza atan adlardan bkocaman olan Güner Kuban, bu uygulamayı “Artık kefenin de cebi var” diyerek özetliyor. Anlaşma imzaladığınız işletme size bir bilezik ya da kolye veriyor. İçinde, beklenmedik bir biçimde ve yerde ölürseniz sizi bulanların nereye başvuracağı yazılı oluyor.

Anlaşma gereği dondurulanların veya dondurulmak üzere kontrat imza atanların adı bir gizem olarak saklanıyor. Bunu açıklamak isteyenlerinki hariç. Bilinen dondurulmuş en ünlü iki ad yazar Dick Jones Dick Clair olarak da biliniyor ve efsane beyzbol oyuncusu Ted Williams, Türkiye ’den de Çerkes Ethem ’in yeğeni olarak bildiğimiz Güner Kuban var. Güner Kuban, Alcor şirketiyle 1992 yılında dondurulma anlaşmasını imzaladığında n 16 Türk anlaşma imza atmak için kendisine başvurmuş. Ama bugün o adların kimler olduğunu söylemiyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın